Zde naleznete často kladené otázky ohledně testů DNA, mobilní aplikace a dalších služeb Macromo.

Často kladené otázky

Můžu objednat DNA test jako dárek?

Odběrová sada není nijak spojena vaší identitou, emailem, telefonem, či adresou. Můžete jí tedy darovat komukoliv, kdo ji následně zcela nezávisle odešle do naší laboratoře odevzdáním na nejbližší Zásilkovně.

V čem se liší test Macromo DNA od testů společnosti DNAERA a dalších společností nabízejících DNA testování?

Největší rozdíl mezi Macromo a běžně dostupnými genetickými testy je v přístupu k samotnému testování a také v nakládání s výsledky, které z něj plynou. 

Macromo propojuje genetické výsledky s životním stylem a anamnézou, za účelem tvorby těch nejpřesnějších doporučení pro zdravý životní styl. Brzy v aplikaci budeme podporovat propojení s Apple Health a dalšími nositelnými fitness trackery.

Náš přístup se velmi liší také v tom, jaká používáme vstupní data k tvorbě doporučení na základě analýzy DNA. Náš test Macromo DNA analyzuje 1.9 milionů významných variant v DNA, spojených s onemocněními, sportovními predispozicemi, metabolismem léčiv a dalšími. Díky tomu budeme schopni již brzy poskytnout například doporučení o vhodnosti a dávkování pro přibližně 100 často předepisovaných léků, tak abychom pomohli lidem předcházet komplikacím s neefektivní léčbou či vedlejšími účinky.

Test Macromo Pro DNA se svým celogenomovým sekvenováním je celkově přesnější v hodnocení možných zdravotních rizik onemocnění, kterým lze předcházet, ale co je jeho velkou přidanou hodnotou je kompletní analýza pro tzv. plánování rodiny. Analyzujeme při něm zdali mladé páry, které si plánují založit rodinu, nejsou přenašeči vzácných chorob, které by se mohly projevit u jejich dětí.

Všechny výsledky, které poskytujeme v testu Macromo DNA jsou založené na analýze 3x více genetické informace než nabízí testy DNAERA. V případě Macromo Pro DNA čteme celý genom člověka, což znamená, že celý test vyprodukuje přibližně 10 000x více dat než testy DNAERA.

Můžu mít v mobilní aplikací více výsledků pro více osob?

Aktuálně mobilní aplikace Macromo neumožňuje zobrazování výsledků pro více osob z jednoho uživatelského účtu. Zaměřujeme se na přesnou a kompletní analýzu zdraví konkrétního jedince. Lze se však z jednoho telefonu přihlásit do více účtů s využitím více telefonních čísel.

Mohou si test DNA koupit osoby mladší 18 let? 

Včasná prevence a znalost genetických predispozic je pro zdraví zásadní a je dobré je znát co nejdříve. Samotný odběr DNA je bezpečný a zcela bezbolestný proces spočívající v naplnění zkumavky slinami, zvládne jej tedy i dítě. Pro děti můžeme nabídnout test Macromo DNA Lifestyle, který vyhodnocuje předpoklady pro sport, stravu, spánek a fyzické znaky. Genetické testy zaměřené na zhodnocení rizik onemocnění mohou být prováděny pouze na základě souhlasu testované osoby a neprovádíme je osobám mladším 18ti let. Pro zobrazení výsledků testu je nezbytné si stáhnout aplikaci Macromo a vytvořit unikátní účet, se kterým bude propojen odebraný vzorek slin. Z důvodu zaměření na zdraví a prevenci onemocnění není možné stažení aplikace osobami mladšími 17ti let, účet pro dítě proto musí být vytvořen a spravován v aplikaci rodiče.

Jaká doporučení díky DNA testu dostanete?

Doporučení z DNA testu jsou personalizovaná v propojení s daty o vašem životním stylu a anamnéze. Níže je přehled kategorií v mobilní aplikaci Macromo. Podobu všech výsledků si můžete prohlédnout v naší mobilní aplikaci i bez nutnosti koupě genetického testu .

Prohlédněte si kompletní Seznam výsledků.

 • Komplexní analýza rizik častých onemocnění -  8 výsledků

Častá onemocnění jsou zodpovědná za většinu zdravotních potíží na celém světě, ale se správným přístupem se jim dá z 60 až 90 % zcela předcházet. Macromo vám pomůže odhalit vaše rizikové faktory životního stylu a genetiky pro tato onemocnění, abyste mohli podniknout akční kroky k jejich prevenci a prodloužit si tak svůj aktivní život. 

 • Rizika ovlivnitelných onemocnění - 37 výsledků

Zjistíte vaše genetické riziko pro ovlivnitelná onemocnění, kterým se můžete vyhnout včasnou prevencí, či zásahem lékaře. 

 • Rizika rakoviny - 13 výsledků

Zjistíte vaše genetické predispozice pro různé typy rakoviny. Budete vědět zdali chodit na častější preventivní kontroly a také jak můžete upravit svůj životní styl pro lepší zdraví.

 • Plánování rodiny - 19 výsledků

Zjistěte zdali jste přenašečem některého z častých recesivních onemocnění. To jsou onemocnění, která vás nejspíš neovlivní, ale mohou se projevit u vašich dětí.

 • Výživa a stravování - 21 výsledků

Zjistíte, jak efektivně vaše tělo vstřebává různé živiny, vitaminy a minerály. Budete tak moci optimalizovat svůj jídelníček a zlepšit své dosavadní stravovací návyky.

 • Spánek a wellness - 4 výsledky

Zjistěte jak vaše genetické predispozice ovlivňují váš spánek a s využitím zdravé spánkové hygieny změňte své návyky k lepšímu.

 • Fyzické znaky - 4 výsledky

Zjistíte více o svých dědičných fyzických znacích jako např. o dědičnosti své tělesné výšky.

 • Fitness a sport - 10 výsledků

Zjistíte, jak vaše tělo reaguje na různé typy zátěže. Budete moci lépe nastavit svůj trénink a vybrat sportovní aktivitu, která je pro vaše tělo nejvhodnější a předcházet sportovním zraněním.

Detailní přehled výsledků z testu DNA najdete zde na webu Macromo a nebo v aplikaci Macromo na App Store a Google Play Store.

Jak získat test DNA?

Získat DNA test je velmi jednoduché. Na našem e-shopu si vyberete jeden z našich testů. Pro jednoduchost nabízíme pouze dva typy. Odběrovou sadu si můžete vyzvednout na pobočkách Zásilkovny nebo si ji nechat doručit na vámi zadanou adresu. Zaplatit je možné kartou či převodem. Odběrové sady máme skladem a dorazí do několika dní od objednání.

Kdy se mi zpřístupní reporty z testu DNA?

Jakmile laboratoř obdrží sadu s vaším vzorkem, proběhne analýza DNA. Do 60 dnů se vám reporty plně zpřístupní přímo v mobilní aplikaci. O přidání výsledků do vaší aplikace budete informováni e-mailem nebo SMS zprávou.

Při odběru vašeho vzorku slin si nezapomeňte aplikaci nainstalovat a zaregistrovat si odběrovou sadu. 

Jak funguje DNA testování?

Analýza DNA začíná bezbolestným odběrem vzorku slin v pohodlí vašeho domova. Jakmile je vzorek odeslán do laboratoře, projde kontrolou kvality a vstoupí do procesu separace DNA. V tomto kroku se DNA oddělí a připraví se k dalšímu zpracování, které spočívá v sekvenování (čtení) vzorku. Výsledkem sekvenování jsou digitální data představující genetickou informaci, která je uložena v samotných molekulách lidské DNA. 

Dostupné domácí genetické testy se liší především kvalitou a hloubkou čtení. Nejpoužívanějšími metodami jsou tzv. Microarrays (genotypování), celogenomové sekvenování a celoexomové sekvenování. Pokud nevíte, pro jakou variantu se rozhodnout, pomůže vám náš článek na Macromo Insideru.

Jak přesné jsou testy DNA?

Společnosti po celém světě používají různé techniky k poskytování genetických testů, které se liší především hloubkou, kvalitou a samozřejmě cenou.

Microarrays (metoda genotypování) - Test DNA za příznivou cenu, analyzuje malou část lidského genomu, která ale byla pečlivě vybrána aby poskytnula co nejvíce doporučení - zhruba 0,1 %. Vybrané části genomu jsou přečtené s velmi vysokou spolehlivostí a kvalitou. Jedná se o jednorázový test, který vám pomůže odkrýt důležitá data ve vaší DNA. 

Macromo DNA využívá microarrays s třikrát vyšším pokrytím než běžně dostupné genetické testy na trhu a s rozšířeným pokrytím pro oblasti DNA týkající se metabolismu léčiv.

Celogenomové sekvenování umožňuje přečíst kompletní sekvenci DNA. Jde o proces podstatně dražší než u microarrays, výstup je však mnohonásobně přesnější a cennější. Abychom zaručili vysokou kvalitu čtení, využíváme inovativní technologii NGS (Next-Generation Sequencing), která přečte váš genom více než 30 krát. Jde o jediný test vám může poskytnout údaje na celý život. Informace jsou průběžně aktualizovány s těmi nejnovějšími studiemi a poznatky. Více o různých typech testu se dozvíte v našem článku na Macromo Insideru.

Mohou se výsledky DNA testu mýlit?

Výsledky DNA testu popisují pouze genetické riziko, které je vrozené. To, zdali se ale onemocnění či nějaký genetický znak rozvine ale závisí na několika faktorech, jmenovitě například na životním stylu, stravě, fyzické aktivitě a prostředí člověka. Genetické testy jsou proto přesné ve stanovení pouze jedné z několika částí celkového rizika. Tato skutečnost nás inspirovala k tomu založit Macromo, jelikož naším cílem je umožnit lidem získat kompletní povědomí o svém zdraví, díky tomu, že analyzujeme i již zmiňované ostatní vlivy.

Jaký test DNA je nejpřesnější?

Mnoho poskytovatelů genetických testů statisticky odvozuje zbytek nezměřených dat, aby poskytli vyšší počet výsledků. Výsledky a doporučení vytvořené na základě těchto dat postrádají důvěryhodnost a kvalitu a jsou náchylné k nepřesnostem, zejména pokud se používá pro účely předpovědi onemocnění a zdravotních rizik. Tento proces se nazývá imputace.

Macromo transparentně komunikuje, které výsledky jsou imputované či nikoliv v mobilní aplikaci. Díky imputaci lze kvalitu některých výsledků zpřesnit, je potřeba ji ale aplikovat v rozumné míře.

V případě testu Macromo DNA Platinum, který čte celý genom ke statistickému odvozování dat zcela nedochází, jelikož veškerá informace z DNA je přečtená a k dispozici pro analýzu predispozic a rizik. To je ideální pro účely plánování rodiny, kdy analyzujeme přítomnost přenašečství vzácných onemocnění.

Kolik stojí test DNA?

V ceně testů DNA se odráží náklady na laboratorní zpracování a analýzu, měření a dlouhodobé uchování velkého množství vzniklých dat v zabezpečeném úložišti, které s sebou také nese nemalé náklady.

Genetický test Macromo DNA Premium se řadí mezi cenově dostupnější DNA testy za 7260 Kč. Pokud test chcete koupit pro někoho ze svých blízkých, můžete využít levnějšího dvojbalíčku za 13 990 Kč (6 995 Kč/test).

V nabídce máme také test Macromo DNA Lifestyle je zaměřený na oblasti významné pro optimální nastavení životního stylu - výživu, sport a spánek za 3 990 Kč a test Macromo DNA Health, který je zaměřen na zjištění rizik vzniku onemocnění a jejich prevenci za 4 990 Kč.

Macromo DNA Platinum nabízí analýzu celého genomu, tudíž veškeré informace uložené ve vaší DNA. Jedná se o již nákladnější investicí, za to ale poslouží na celý život, protože váš genom se v průběhu vašeho života nemění. Kompletní přečtení svojí DNA si můžete pořídit za 59 000 Kč.

Jak se odebírá vzorek pro test DNA?

Vzorek DNA se odebírá ze slin. Můžete ho odebrat v pohodlí svého domova. K odběru používáme certifikovanou soupravu pro samoodběr. Odběr je bezbolestný a jednoduše proveditelný. Stačí naplnit odběrovou soupravu v podobě zkumavky se stabilizačním roztokem přibližně 2 mililitry slin. Stabilizační roztok ve zkumavce slouží k uchování odebrané DNA, aby mohla být odeslána do laboratoře bez jejího znehodnocení.

30 minut před odběrem je důležité nejíst, nepít a nekouřit. V opačném případě často dochází ke znehodnocení vzorku, která pak výrazně snižuje kvalitu výsledných údajů o DNA.

Co je celogenomové sekvenování (WGS)?

Celogenomové sekvenování analyzuje veškerou genetickou informaci obsaženou ve vaší DNA (tzv. genom). Jde o ten nejpokročilejší genetický test, který existuje. Přečte 100 % vašeho genomu, čímž je zaručena vysoká kvalita výstupů z analýzy. Pomocí technologie Next-Generation Sequencing zanalyzujeme celý váš genom více než 30x na sekvenátorech Illumina NovaSeq. Jako jediný z nabízených testů digitalizuje celou vaši genetickou informaci. Proto lze na takto vzniklá data aplikovat všechny vědecké objevy, které v budoucnu vzniknou. Jedná se o celoživotní investici. Výsledky lze přesně využít k předpovědi rizik onemocnění, genetických vlastností, zjištění vašeho genetického původu, reakce na léčiva a k přípravě při plánování rodiny pro odhalení statusu přenašeče vzácných onemocnění.

Co je genom?

Genom je genetická informace, která je obsažená ve vaší DNA, kterou najdeme v téměř všech buňkách lidského těla. Jsou v ní uloženy informace nutné pro růst a přežití organismu. Jde o jeden z nejlepších zdrojů dat pro personalizovanou prevenci a péči o vaše zdraví.

Co je zdravotní profil v aplikaci Macromo?

Abychom mohli vytvořit doporučení přímo pro vás, potřebujeme co nejvíce informací o vaší zdravotní historii, rodinné anamnéze, o vašem životním stylu i prostředí, ve kterém žijete. Zdravotní profil je sadou dotazníků, pomocí kterých tyto informace získáme a budeme tak moci vytvořit doporučení na míru pro vaše zdraví. Brzy již budete také moci importovat do Macroma data z vašich nositelných zařízení, například přes Apple Health.

Jak vytváříme doporučení?

Macromo využívá vlastní sadu algoritmů, kterou nazýváme Macromo Engine. Zpracovává následující data, tak aby vám poskytl přesná doporučení:

 • Data z vašeho DNA testu
 • Váš zdravotního profil a anamnézu
 • Data z nositelných zařízení (již brzy)
 • Výsledky krevních testů (již brzy)

Všechna doporučení budete mít k dispozici v mobilní aplikaci Macromo.

Jsou má data v bezpečí?

Jako česká firma dodržujeme striktní pravidla GDPR při nakládání s vašimi osobními daty. Celý proces jsme nastavili tak, aby byla vaše data v naprostém bezpečí a byla anonymní. Vaše osobní údaje nejsou spojeny s vašimi zdravotními daty v aplikaci Macromo. Nikdo si tak nedokáže spojit vaši identitu a informace o vašem zdraví.

Veškeré biologické vzorky zpracovávány a sekvenovány (přečteny) v Evropské unii a po dokončení procesu jsou vzorky zlikvidovány. 

Veškerá data jsou vždy vaším vlastnictvím. Můžete si je stáhnout nebo kdykoliv vyžádat jejich smazání z našeho úložiště. Tento přístup nás odlišuje od velké části společností poskytujících obdobné služby, které vám poskytnou pouze výsledky, ale nikoliv samotná genetická data. Více informací o bezpečnosti dat v Macromu si můžete přečíst na stránce Bezpečnost dat.

Vyprší platnost odběrových sad pro DNA testy od Macroma?

Odběrovou sadu se vzorkem slin je zapotřebí dodat do 3 měsíců od jejího doručení. V případě, že potřebujete toto období prodloužit, napište na naší podporu. Samotný odebraný vzorek slin ve stabilizačním roztoku spolehlivě vydrží, pokud je v uložen v pokojové teplotě a mimo dosah slunečního záření a mrazu.


Proč Macromo?

Macromo řeší problém spočívající v tom, že většina lidí si není vědoma svých zdravotních rizik. Je běžné v dnešní době využívat chytré hodinky pro sledování fyzické aktivity a spánku, podstoupit preventivní vyšetření, rozbory krve a nebo genetické testování. Problémem je však to, že lidé nemají možnost vidět všechny výsledky pohromadě a tím zjistit jak spolu souvisí. Současná řešení jsou tedy vytržená z kontextu. 

To, zdali se onemocnění rozvine, či nikoliv závisí na kombinaci několika rizikových faktorů, které je třeba brát v potaz společně. V Macromu věříme, že by každý měl mít přehled o svém zdraví. Doporučení Macroma pro zdravý životní styl a prevenci onemocnění jsou tvořena na základě měřitelných a statisticky podložených dat (tzv. evidence-based přístup) a vznikají na základě ověřených vědeckých studií. Naším cílem je nabídnout vám co nejefektivnější a nejpřesnější prevenci onemocnění. Budujeme nejkomplexnější platformu pro preventivní zdravotní péči. Vaše zdraví je pro nás na prvním místě.

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na emailu info@macromo.org s jakýmkoliv dotazem.

Zlepšete své zdraví

Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.

Chci lepší zdraví

Doporučení

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na emailu info@macromo.org s jakýmkoliv dotazem.

Zdroje

Seznam často kladených otázek je neustále rozšiřován na základě zpětné vazby od našich uživatelů

Mohlo by vás zajímat

No items found.