Petr Štěpánek

Petr Štěpánek

Co-founder

Read expert opinions on Macromo

At-home genetic testing kits have exploded in popularity over the past few years. But what do experts have to say about this trend? Read the article to find out more.

Read More

Overview of Macromo DNA Tests Results

The following article provides an overview of all the results you will receive if you take any of Macromo DNA tests. The test involves painlessly collecting your saliva in a tube in the comfort of you

Read More

How to Choose a DNA Test? Tips on Choosing the Best Genetic Test

DNA tests can be used to find out more about your ancestry, health risks, and more. The most important aspect is to find out what you are looking for in the test and how much you are willing to spend.

Read More

Přečtěte si názory odborníků na Macromo

Zajímá vás, jaké jsou vaše genetické dispozice a jak mohou ovlivnit vaše zdraví? V posledních několika letech vzrůstá popularita domácího genetického testování, které jednotlivcům umožňuje dozvědět se více o své DNA. Co však na tento trend říkají odborníci?

Read More

Často kladené otázky

Zde naleznete často kladené otázky ohledně testů DNA, mobilní aplikace a dalších služeb Macromo.

Read More

Jak si vybrat test DNA? Typy a porovnání genetických testů

Test DNA neboli genetický test slouží k analýze dědičné informace, která je uložena v našem těle. Pomocí testů DNA lze zjistit více informací o vašem původu, zdravotních rizicích a dalších věcech. Je důležité provést průzkum. Nejdůležitějším aspektem je zjistit, co od testu očekáváte a kolik jste ochotni utratit.

Read More