Rakovina jícnu je nádorové bujení v jícnu - dlouhé duté trubici spojující hrdlo a žaludek. Mezi příznaky mohou patřit potíže s polykáním, nechtěná ztráta hmotnosti, kašel nebo pocit pálení.‍

Rakovina jícnu

Pozorované geny

Polygenní dědičnost

Významné geny:  PLCE1

Změny nebo mutace v genu PLCE1 byly identifikovány jako rizikové faktory pro vznik karcinomu jícnu.

Souhrn

Karcinom jícnu, dutého orgánu spojujícího hrdlo a žaludek, je nádor trávicího traktu. Vyskytuje se častěji u mužů než u žen. Výskyt tohoto onemocnění se liší v závislosti na zeměpisné poloze. Předpokládá se, že vyšší výskyt v některých zemích souvisí s užíváním tabáku, alkoholu a nezdravou stravou.

Přehled 

Karcinom jícnu, dutého svalového orgánu spojujícího hrdlo a žaludek, je nádor trávicího traktu. Vzniká, když se buňky ve stěně jícnu vymknou kontrole a začnou se nekontrolovaně množit. Rakovina může vzniknout v kterékoli části jícnu. Existují dva hlavní typy, spinocelulární karcinom (vyskytuje se spíše v horní části jícnu) a adenokarcinom (spíše v dolní části jícnu). Společně tvoří více než 95 % zhoubných nádorů jícnu. [1] Mezi vzácnější typy rakoviny jícnu patří melanom, sarkom a lymfom.

Rakovina jícnu se vyskytuje častěji u mužů než u žen. Výskyt tohoto typu rakoviny se liší podle zeměpisné polohy, přičemž nejčastější je ve východní Asii. [3] Předpokládá se, že vyšší výskyt v některých zemích souvisí s užíváním tabáku, alkoholu a nezdravou stravou. [2] Mezi další rizikové faktory patří gastroezofageální refluxní choroba (GERD), obezita, pití velmi horkých tekutin nebo nedostatečná konzumace ovoce a/nebo zeleniny atd.

Mezi nejčastější příznaky rakoviny jícnu patří potíže s polykáním, bolest nebo nepříjemné pocity na hrudi, chronický kašel a nechtěný úbytek hmotnosti. [2] Tyto příznaky mohou být způsobeny i jinými onemocněními, a proto je důležité, abyste se v případě výskytu některého z nich poradili s lékařem. Včasné odhalení a léčba mohou zlepšit výsledky a kvalitu života.

Prevalence a rizikové faktory 

Rakovina jícnu je poměrně vzácná forma rakoviny, která představuje pouze asi 1,3 % všech nádorových onemocnění (s výjimkou nemelanomové rakoviny kůže) diagnostikovaných v Evropě v roce 2020. [4] V některých částech světa je však častější, zejména ve východní Asii, kde je jednou z hlavních příčin úmrtí na rakovinu. 

Mezi rizikové faktory vzniku rakoviny jícnu patří např:

  • Kouření
  • Hojná konzumace alkoholu
  • Gastroezofageální refluxní choroba
  • Obezita (BMI > 25)
  • Reflux žluči
  • Nezdravá strava
  • Barrettův jícen (sliznice jícnu poškozená refluxem kyseliny)
  • Pravidelné pití horkých tekutin
  • Ozařování hrudníku nebo horní části břicha

Existují také nemodifikovatelné rizikové faktory, jako je věk, pohlaví, genetika nebo rodinná anamnéza. [2, 5]

Ačkoli včasné odhalení a léčba mohou zlepšit výsledky, rakovina jícnu je často diagnostikována až v pozdním stadiu, což může ztížit její léčbu.

Genetika 

Je důležité upozornit na to, že na vznik onemocnění má vliv mnoho faktorů, například etnický původ, zeměpisná poloha, životní styl a zvyky. Barrettův jícen (BE) je hlavním rizikovým faktorem pro vznik adenokarcinomu jícnu (EAC), a přestože bylo pozorováno shlukování v rodinách, většina případů je způsobena somatickými mutacemi. V případě spinocelulárního karcinomu jícnu (ESCC) byly genetické změny v genu TP53 pozorovány ve více než 83 % případů. Kromě toho může určitou roli hrát i epigenetika. 

Několik studií popsalo familiární BE a familiární EAC jako součást stejného znaku, protože se zdá, že EAC se vyvíjí z BE a obě onemocnění mají stejné rizikové faktory. Zdá se, že familiární případy EAC mají časnější začátek a jsou méně spojeny s dalšími známými rizikovými faktory[8,9].

Moderní techniky zahrnující celogenomové sekvenování, celoexomové sekvenování a srovnávací hybridizaci genomových polí zjistily, že ve více než 83 % případů spinocelulárního karcinomu jícnu (ESCC) byl gen TP53 změněn mutacemi. Genetické změny v genech pro kontrolu buněčného cyklu, jako jsou CDKN2A, CHEK1 a CHEK2, byly zjištěny u 2-10 % případů a byla také pozorována nadměrná exprese genu EGFR, která je spojena s horší prognózou.

Důležité je zmínit také epigenetické mechanismy, jako je metylace DNA nebo modifikace histonů, protože mohou souviset se vznikem ESCC a dalších nádorů. V několika případech ESCC vědci zjistili hypermetylaci genů APC, RB1 a CDKN2A[10].

Genetické testování nám umožňuje zjistit, zda máte predispozice ke vzniku tohoto onemocnění. Ve společnosti Macromo používáme k hodnocení polygenní skóre rizika a kauzální genetické varianty podložené důkazy. Skóre polygenního rizika (PRS) představuje celkový počet genetických variant, které u jedince zvyšují riziko vzniku určitého onemocnění. Všechny varianty v celém jeho genomu jsou sečteny a seřazeny podle jejich vlivu na rozvoj onemocnění.

Příznaky a symptomy 

Mezi nejčastější příznaky rakoviny jícnu patří potíže s polykáním, které mohou vyvolávat pocit, že jídlo uvízlo v krku nebo na hrudi, bolest na hrudi nebo nepříjemné pocity a chronický kašel a nechtěný úbytek hmotnosti. Mezi další méně časté příznaky může patřit chrapot nebo změna hlasu, regurgitace potravy nebo kyseliny a pálení žáhy. Tyto příznaky mohou být způsobeny jinými stavy, a proto je důležité, abyste se v případě výskytu některého z nich poradili s lékařem.

Pokud není diagnostikována v počátečním stadiu, může způsobit řadu komplikací, jako např:

  • Obstrukce jícnu. Nádor může prorůstat do lumen jícnu, čímž způsobuje obstrukci a ztěžuje průchod potravy a tekutin. Mezi příznaky může patřit nechutenství a úbytek hmotnosti.
  • Pokročilá rakovina jícnu může způsobovat bolest, zejména při jídle.
  • Rakovina jícnu může způsobit krvácení. To může být buď mírné a chronické, což způsobuje nedostatek červených krvinek (anémii), nebo náhlé a závažné.
  • Tento typ rakoviny se může rozšířit i do jiných orgánů, zejména do jater, plic, kostí a mozku. Toto stadium se nejčastěji projevuje úbytkem hmotnosti, dušností, bolestmi kostí a volnou tekutinou v břišní dutině.

Diagnóza 

Při podezření na rakovinu jícnu by měl být pacient odeslán ke specialistovi (gastroenterologovi), který provede endoskopické vyšetření jícnu a v případě potřeby odebere kousek podezřelé tkáně (biopsie). Pokud se potvrdí přítomnost rakoviny jícnu, následují další vyšetření k vyloučení rozšíření do jiných orgánů. Ta mohou zahrnovat endoskopické ultrazvukové vyšetření jícnu, bronchoskopii, CT vyšetření a PET/CT. Včasná diagnóza je nezbytná pro zlepšení prognózy a kvality života.

Terapie 

Pacienti s karcinomem jícnu jsou léčeni multidisciplinárním týmem. Strategie léčby se liší podle typu nádorových buněk, stadia rakoviny, stavu pacienta a komorbidit. 

Chirurgický zákrok

Chirurgické odstranění nádoru jícnu lze použít samostatně nebo v kombinaci s dalšími metodami, které mohou zákroku předcházet nebo po něm následovat. Závažnost zákroku závisí na rozsahu poškozené tkáně. [2]

Chemoterapie

Chemoterapie je léčba rakoviny, při níž se k usmrcení rakovinných buněk používají léky. Může být použita před operací nebo po ní a může být kombinována s radioterapií. U pacientů s pokročilým nálezem (například léze ve vzdálených orgánech) může být chemoterapie použita samostatně jako součást symptomatické péče. [2]

Radioterapie

Radioterapie je léčba rakoviny, při níž se k usmrcení rakovinných buněk a zmenšení nádorů používá záření. Při léčbě rakoviny jícnu se obvykle kombinuje s chemoterapií a používá se před operací. Stejně jako chemoterapie může být radioterapie použita také jako součást symptomatické péče. [2]

Mezi další metody patří cílená léčba a imunoterapie, novější možnosti léčby, které se zaměřují na specifické molekuly nebo funkce imunitního systému, jež se podílejí na růstu nádorových buněk.

Prevence 

Abyste snížili riziko vzniku rakoviny jícnu, podnikněte následující kroky: 

  • Přestaňte kouřit. Pokud nekouříte, nezačínejte kouřit.
  • Pijte méně nebo vůbec nepijte alkohol. 
  • Změňte své stravovací návyky. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny a vyhněte se časté konzumaci nápojů a potravin s vysokou teplotou.
  • Udržujte si zdravou hmotnost. Pokud máte nadváhu nebo jste obézní, snažte se zhubnout. 
  • Abyste předešli gastroezofageálnímu refluxu, nejezte krátce před spaním (počkejte alespoň 3 hodiny, než si půjdete po posledním jídle lehnout), vyhněte se fyzické práci v předklonu po jídle a omezte dráždivé potraviny (tučné, smažené) a nápoje (káva, alkohol).

Prognóza

V posledních desetiletích se přežití pacientů s karcinomem jícnu zlepšilo. Velmi důležité je však stadium, ve kterém je onemocnění diagnostikováno. Dalším rozhodujícím prognostickým faktorem je míra úbytku hmotnosti. 

Celkové pětileté přežití u karcinomu jícnu se odhaduje přibližně na 20 %. Čím dříve je rakovina odhalena, tím lepší je prognóza. Přesto je rakovina jícnu významnou příčinou všech úmrtí na rakovinu na celém světě. [7]

Doporučení

  • Přestaňte kouřit. Pokud nekouříte, nezačínejte kouřit.
  • Pijte méně nebo vůbec nepijte alkohol. 
  • Pokud trpíte pálením žáhy, poraďte se o svém stavu s praktickým lékařem.
  • Změňte své stravovací návyky. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny a vyhněte se časté konzumaci horkých nápojů a jídel.
  • Udržujte si zdravou hmotnost. Pokud máte nadváhu nebo jste obézní, snažte se zhubnout.

Zlepšete své zdraví

Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.

Chci lepší zdraví

Doporučení

Zdroje

[1] Clinical manifestations, diagnosis, and staging of esophageal cancer - UpToDate. (n.d.). Retrieved February 15, 2023, from https://www.uptodate.com/contents/clinical-manifestations-diagnosis-and-staging-of-esophageal-cancer?search=esophageal%20cancer&source=search_result&selectedTitle=1~150&usage_type=default&display_rank=1

[2] Esophageal cancer - Symptoms and causes - Mayo Clinic. (n.d.). Retrieved February 16, 2023, from https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/esophageal-cancer/symptoms-causes/syc-20356084

[3] E. Goodarzi, M. Sohrabivafa, M. H. Feiz Haddad, H. Naemi, & Z. Khazaei. (2019). ESOPHAGUS CANCER GEOGRAPHICAL DISTRIBUTION, INCIDENCE, MORTALITY AND THEIR WORLD HUMAN DEVELOPMENT INDEX (HDI) RELATIONSHIP: AN ECOLOGY STUDY IN 2018. World Cancer Research Journal.

[4] Cancer Today. (n.d.). Retrieved February 16, 2023, from https://gco.iarc.fr/today/online-analysis-table?v=2020&mode=cancer&mode_population=continents&population=900&populations=908&key=asr&sex=0&cancer=39&type=0&statistic=5&prevalence=0&population_group=0&ages_group%5B%5D=0&ages_group%5B%5D=17&group_cancer=1&include_nmsc=0&include_nmsc_other=1

[5] Huang, F.-L., & Yu, S.-J. (2018). Esophageal cancer: Risk factors, genetic association, and treatment. Asian Journal of Surgery, 41(3), 210–215. https://doi.org/https://doi.org/10.1016/j.asjsur.2016.10.005

[6] Watanabe, M., Otake, R., Kozuki, R., Toihata, T., Takahashi, K., Okamura, A., & Imamura, Y. (2020). Recent progress in multidisciplinary treatment for patients with esophageal cancer. Surgery today, 50(1), 12–20. https://doi.org/10.1007/s00595-019-01878-7

[7] Esophageal Cancer - NCI. (n.d.). Retrieved February 16, 2023, from https://www.cancer.gov/pediatric-adult-rare-tumor/rare-tumors/rare-digestive-system-tumors/esophageal

[8] van Nistelrooij AMJ, Dinjens WNM, Wagner A, Spaander MCW, van Lanschot JJB, Wijnhoven BPL. Hereditary Factors in Esophageal Adenocarcinoma. Gastrointest Tumors. 2014;1(2):93-98. doi:10.1159/000362575

[9] Then EO, Lopez M, Saleem S, et al. Esophageal Cancer: An Updated Surveillance Epidemiology and End Results Database Analysis. World J Oncol. 2020;11(2):55-64. doi:10.14740/wjon1254

[10] Huang FL, Yu SJ. Esophageal cancer: Risk factors, genetic association, and treatment. Asian Journal of Surgery. 2018;41(3):210-215. doi:10.1016/j.asjsur.2016.10.005

Mohlo by vás zajímat