ALP (alkalická fosfatáza) je enzym, který se nachází v mnoha tkáních v celém těle, přičemž nejvyšší koncentrace se obvykle nachází v játrech, žlučových cestách a kostech.

ALP - Alkalická fosfatáza

Souhrn

Alkalická fosfatáza (ALP) je enzym nacházející se především v játrech, žlučovodech, kostech a ledvinách. Hraje klíčovou roli v procesech souvisejících s metabolismem proteinů.

Přehled

Zvýšené hladiny ALP v krevním oběhu často naznačují možné onemocnění jater nebo kostí. Určité stavy, jako je cirhóza jater, žlučové kameny, onemocnění kostí nebo ledvin, mohou vést ke zvýšení hladiny ALP, protože enzym uniká z postižených buněk do krevního oběhu.

Při jaterních onemocněních se často používá ALP v kombinaci s dalšími testy k posouzení funkce jater a identifikaci stavů, jako jsou cholestáza nebo uzávěr žlučovodů. Pokud vysoké hladiny ALP značí problémy s játry, budou abnormální i další testy posuzující jejich funkci. Pokud je ALP zvýšené ale další jaterní testy jsou normální, problémem může být onemocnění kostí. Nicméně pro správnou diagnózu jsou vždy vyžadovány doplňující testy. Některé léky a nadměrná konzumace alkoholu mohou také způsobit zvýšení hladiny ALP.[1,2]

Co byste měli vědět o tomto biomarkeru?

Každá laboratoř používá odlišné postupy a protokoly, takže výsledky se mohou lišit vzhledem k referenčním rozmezím nebo použitým jednotkám měření. V krevních testech Macromo používáme jednotky µkat/l (mikrokatal na litr).

Optimální hladiny ALP se mohou lišit v závislosti na věku, pohlaví a individuálních charakteristikách a mohou být ovlivněny také léky a dalšími faktory. Normální hladiny ALP pro zdravé dospělé obvykle dosahují kolem 2,15 µkat/l (mikrokatal na litr).[3]

Váš krevní test by mohl mít jeden z několika potenciálních výsledků:

  • Když jsou vaše hladiny ALP snížené, obvykle to není důvod k obavám. Pokud však zaznamenáte neobvyklé symptomy, obraťte se na svého lékaře. Nízké hladiny ALP jsou méně obvyklé, ale mohou naznačovat nedostatek zinku, podvýživu, perniciózní anémii, onemocnění štítné žlázy, Wilsonovu nemoc nebo hypofosfatasii.
  • Když jsou vaše hladiny ALP v rámci referenčního rozmezí, je to dobrý výsledek.
  • Když jsou vaše hladiny ALP nad referenčním rozmezím, mohlo by to naznačovat problémy kosterního nebo jaterního původu, jako je cirhóza, hepatitida, uzávěr žlučovodů, Pagetova nemoc atd. Pro komplexní hodnocení se, prosím, obraťte na svého lékaře.

Genetika

Předchozí studie ukázaly, že mutace v určitých genech mohou vést k abnormálním hladinám ALP, což potom vede k různým zdravotním komplikacím.

Mutace v genu ALPL mohou způsobit několik onemocnění kostí, jako je hypofosfatasie, charakterizovaná abnormálně nízkými hladinami ALP. Další geny, které jsou zapojeny do funkce jater nebo růstu kostí, mohou také ovlivnit hladiny ALP.[4]

Kromě toho studie na dvojčatech a rodinách odhalily, že genetické faktory mohou přispívat k podstatné části variace hladin sérového ALP. Zatímco životní styl a faktory prostředí také mají důležitou roli, tyto zjištění potvrzují, že genetika je významným determinantem hladin ALP v lidském těle.[5,6]

Doporučení

Pokud jsou vaše hladiny alkalické fosfatázy (ALP) mimo optimální rozmezí, může to signalizovat několik zdravotních komplikací: onemocnění jater, uzávěr žlučovodů nebo onemocnění kostí.[1] Je vhodné zvážit tyto doporučení:

  • Pravidelné testy na funkci jater mohou pomoci sledovat hladiny ALP a odhalit včas anomálie, které by mohly naznačovat problém.
  • Vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály, zejména vitamin D a vápník, může podporovat zdraví kostí a pomoci tak udržet normální hladiny ALP.
  • Přílišná konzumace alkoholu může naopak játra poškodit a způsobit zvýšení hladiny ALP. Je důležité konzumovat alkohol s mírou nebo snažit se alkohol omezit úplně..
  • Vysoký cholesterol může vést k uzávěru žlučovodů, což může zvýšit hladiny ALP. Pravidelné kontroly hladiny cholesterolu a strava s nízkým obsahem nasycených mastných kyselin mohou pomoci udržovat hladiny cholesterolu v zdravém rozmezí.

Informace a testy poskytované na našich webových stránkách slouží pouze k vzdělávacím účelům a nejsou náhradou za odborné lékařské poradenství. Před rozhodnutím týkajícím se Vašeho zdravotním stavu se vždy poraďte se svým lékařem. Naše testy nejsou určeny k diagnostice nebo léčbě nemocí. Individuální výsledky se mohou lišit a měly by být konzultovány s Vaším praktickým lékařem či specialistou.

Zlepšete své zdraví

Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.

Chci lepší zdraví

Doporučení

Zdroje

[1] Alkaline Phosphatase (ALP): What It Is, Causes & Treatment. Cleveland Clinic. Accessed July 10, 2023. https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/22029-alkaline-phosphatase-alp

[2] Alkaline Phosphatase: MedlinePlus Medical Test. Accessed July 10, 2023. https://medlineplus.gov/lab-tests/alkaline-phosphatase/

[3] ALP: https://dastacr.cz/dasta/hypertext/_KOMP_202306281833ALP.htm

[4] Alonso N, Larraz‐Prieto B, Berg K, et al. Loss‐of‐Function Mutations in the ALPL Gene Presenting with Adult Onset Osteoporosis and Low Serum Concentrations of Total Alkaline Phosphatase. J Bone Miner Res. 2020;35(4):657-661. doi:10.1002/jbmr.3928

[5] Li J, Gui L, Wu C, et al. Genome-wide association study on serum alkaline phosphatase levels in a Chinese population. BMC Genomics. 2013;14(1). doi:10.1186/1471-2164-14-684

[6] Deeb A, Elfatih A. Could Alerting Physicians for Low Alkaline Phosphatase Levels Be Helpful in Early Diagnosis of Hypophosphatasia? Jcrpe. 2018;10(1):19-24. doi:10.4274/jcrpe.4426

Mohlo by vás zajímat