Hořčík (magnézium) je velmi důležitý minerál, který má v těle podstatnou funkci v různých fyziologických procesech. Tento minerál je nezbytný pro celkový chod fyziologických dějů v organismu, od podpůrné funkce svalů a nervů až po udržování zdravého srdečního rytmu. Monitorování jeho hladin pomocí krevních testů je nezbytné pro posouzení celkového nutričního stavu těla a pro odhalení možných problémů.
Horčík se účastní mnoha biochemických procesů, které přispívají ke správnému fungování těla. Je nezbytný pro funkci svalů a nervů, produkci energie a udržování stabilního srdečního rytmu. Tělo získává hořčík z potravy a jeho hladiny lze měřit pomocí krevních testů.
Hodnocení a porozumění různým hodnotám hořčíku je klíčové pro posouzení nutričního zdraví jednotlivce. Dostatečné hladiny magnézia jsou nezbytné pro podporu funkce svalů a nervů, prevenci kardiovaskulárních onemocnění a podporu celkového zdraví.[1-3]
Optimální rozmezí v krvi je obvykle mezi 0,67-0,89 mmol/l (15-20 let) a 0,75-0,95 mmol/l (20-99 let).[4]
Odchylky od doporučených hladin hořčíku, ať už nižší nebo vyšší, mohou naznačovat nerovnováhu. Udržování hořčíku v optimálním rozmezí je klíčové pro celkové zdraví. Jeho dostatečné hladiny podporují funkci svalů, nervů a imunitního systému, jeho dostatečný příjem pomáhá chránit před svalovými křečemi a únavou.
Existují různé možnosti výsledků vašeho krevního testu:
Snížené hladiny hořčíku mohou potenciálně vést k příznakům, jako jsou svalové křeče, třes a nepravidelný srdeční rytmus. Je vhodné vyhledat lékařskou pomoc pro další vyšetření a pro případné nastavení vhodné terapie.
Hladiny hořčíku v normálním rozmezí jsou důležité pro udržování základních tělesných funkcí.
Zvýšení hladin magnézia může nastat v ojedinělých případech a může to způsobit symptomy jako jsou nevolnost, zvracení nebo ospalost. Pokud jsou detekovány vysoké hladiny tohto minerálu, je nezbytné co nejdříve kontaktovat lékaře pro důkladné vyšetření.
Genetika může také přispět k rozdílným hladinám hořčíku u různých jednotlivců. Několik studií potvrdilo, že genetické faktory mají skutečně zásadní roli v regulaci magnézia.
Například konkrétní studie o Afrických a Evropských američanech identifikovala genetické lokusy (lokus je místo na chromosomu, na kterém se vyskytuje příslušný gen nebo polymorfismus) spojená s hladinami sérového magnézia.[5]
Dále výzkumníci identifikovali různé zděděné typy hypomagnezémie. Mezi ně patří mutace v genu TRPM6, claudin 16 a CNNM2. [6]
Pokud nejsou vaše hladiny magnézia v optimálním rozmezí, existuje několik doporučení:[1-3]
Informace a testy poskytované na našich webových stránkách slouží pouze k vzdělávacím účelům a nejsou náhradou za odborné lékařské poradenství. Před rozhodnutím týkajícím se Vašeho zdravotním stavu se vždy poraďte se svým lékařem. Naše testy nejsou určeny k diagnostice nebo léčbě nemocí. Individuální výsledky se mohou lišit a měly by být konzultovány s Vaším praktickým lékařem či specialistou.
Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.
Chci lepší zdraví[1] Office of Dietary Supplements - magnesium. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/.
[2] LD MWR. Why do we need magnesium? https://www.medicalnewstoday.com/articles/286839. Published October 25, 2023.
[3] Magnesium. The Nutrition Source. https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/magnesium/. Published March 7, 2023.
[4] Magnesium. https://ciselniky.dasta.mzcr.cz/hypertext/201320/hypertext/_KOMP_201303260940MG.htm#_TAB_S_MG_HVEZDA
[5] de Baaij JH, Hoenderop JG, Bindels RJ. Magnesium in man: implications for health and disease. Physiol Rev. 2015;95(1):1-46. doi:10.1152/physrev.00012.2014[6] Tin A, Köttgen A, Folsom AR, et al. Genetic loci for serum magnesium among African-Americans and gene-environment interaction at MUC1 and TRPM6 in European-Americans: the Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC) study. BMC Genet. 2015;16:56. Published 2015 May 29. doi:10.1186/s12863-015-0219-7