Astma bronchiale je chronické onemocnění dýchacích cest v plicích. Tyto dýchací cesty se mohou čas od času zúžit, což způsobuje suchý kašel, sípání, svírání na hrudi a dušnost.

Astma

Pozorované geny

Polygenní dědičnost

Významné geny: RAD50,CSMD1,TH2LCRR

Gen RAD50 se podílí na opravách DNA. Varianty tohoto genu jsou spojeny se zvýšeným rizikem astmatu.

Gen CSMD1 hraje roli v imunitní regulaci. Několik změn v genu CSMD1 bylo spojeno s náchylností k astmatu.

TH2LCRR je regulační oblast, která se podílí na řízení imunitních reakcí.

Přehled

Astma je chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest v oblasti průdušek. Je charakterizováno obstrukcí průtoku vzduchu a s tím souvisejícími příznaky jako je kašel, sípání, svírání na hrudi a dušnost.. Záchvaty astmatu se vyskytují periodicky a jsou obvykle vyvolány látkou vyskytující se v prostředí - tzv. alergenem, kterým může být například prach, kouř, znečištěné ovzduší, zvířecí srst, pyl a parfém. Alergeny jsou rozpoznány buňkami imunitního systému, čímž se aktivuje imunitní reakce, která způsobí uvolnění chemických látek, které vedou ke stahu svaloviny kolem průdušek a tím k jejich zúžení. Tento jev se souhrnně nazývá bronchokonstrikce. 

Ne všechny epizody astmatu jsou však vyvolány alergenem. Někdy může k bronchokonstrikci vést chladné klima, cvičení, emocionální stres a dokonce i některé léky, jako je například aspirin.

Výskyt a rizikové faktory

Astma je nejčastěji se vyskytujícím chronickým onemocněním u dětí a jeho prevalence se nadále zvyšuje - podle Světové zdravotnické organizace je tímto onemocněním postiženo 300 milionů lidí na celém světě (1). Úmrtnost na astma je velmi nízká a stále klesá. Astma obvykle začíná ve třech letech věku a postupně odeznívá. Přibližně u 30 % dětí s astmatem ale přetrvává toto onemocnění až do dospělosti. [8]

Genetika

Astma je polygenní a multifaktoriální onemocnění, což znamená, že se na jeho vzniku podílí řada genů a faktorů. Odhaduje se, že přibližně 50 % případů je do určité míry geneticky podmíněno a zbylých 50 % vzniká na základě  faktorů prostředí. Astma je velmi silně spojeno s atopií, což je genetická predispozice k tvorbě protilátek proti alergenům z prostředí, které nejsou pro ostatní jedince škodlivé. 

Případy astmatu, které se rozvíjí na základě faktorů vnějšího prostředí, jsou silně spojeny s "hygienickou hypotézou", která předpokládá, že snížené vystavení imunitního systému bakteriím v raném věku může zvýšit riziko vzniku astmatu. Šance tak může být vyšší u dětí vyrůstajících ve městě a bez domácích zvířat ve srovnání s dětmi vyrůstajícími na venkově.

Symptomy onemocnění

Mezi příznaky astmatu patří:

  • suchý kašel, který se zhoršuje zejména v noci
  • dušnost
  • sípání v důsledku bronchokonstrikce (zúžení dýchacích cest)

V případě akutní exacerbace (=zhoršení stavu) se mohou objevit potíže s dýcháním, zvýšená srdeční frekvence a cyanóza (modré zbarvení kůže), která vzniká v důsledku nízkého obsahu kyslíku v krvi (hypoxie). 

Diagnostika

Astma je diagnostikováno na základě funkčních plicních testů, nejčastěji spirometrie. Základem je také určení možných alergenů, které by mohly vést k astmatické epizodě. 

Terapie

Při léčbě astmatu jsou léky první volby inhalační kortikosteroidy a bronchodilatancia. V závažnějších případech může být nutné podat intravenózní kortikosteroidy a kyslík. Tepelná ablace hladké svaloviny průdušek může pomoci zabránit bronchokonstrikci a zlepšit tak kontrolu astmatu. 

Prevence

Pokud trpíte astmatem, vyhýbejte se alergenům a látkám, které mohou vyvolat astmatickou epizodu. Důležitým ochranným faktorem v rámci prevence astmatu je pobyt na venkově a přítomnost domácích mazlíčků, především v nízkém věku. 

Prognóza

U většiny lidí s astmatem je dosaženo kontroly nad onemocněním a kvalita života jedince není nijak ovlivněna. 

Doporučení

  • Snažte se konzumovat především stravu bohatou na vitamin C, vitamin E a zinek
  • Vyhýbejte se kobercům a přikrývkám, ve kterých se může jednoduše hromadit prach a alergeny
  • Dbejte na častý úklid svého bydlení a to především mokrou formou (např. utírání prachu pomocí namočeného hadru)

Zlepšete své zdraví

Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.

Chci lepší zdraví

Doporučení

  • Snažte se konzumovat především stravu bohatou na vitamin C, vitamin E a zinek
  • Vyhýbejte se kobercům a přikrývkám, ve kterých se může jednoduše hromadit prach a alergeny
  • Dbejte na častý úklid svého bydlení a to především mokrou formou (např. utírání prachu pomocí namočeného hadru)

Zdroje

  1. Asthma. (n.d.). Retrieved March 9, 2022, from https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/asthma
  2. Thomsen SF. Genetics of asthma: an introduction for the clinician. Eur Clin Respir J. 2015;2:10.3402/ecrj.v2.24643. Published 2015 Jan 16. doi:10.3402/ecrj.v2.24643
  3. dos Santos, K., & Isoppo, N. (2019). Risk and protective factors for childhood asthma and wheezing disorders in the first 1,000 Days of Life: A systematic review of Meta-analyses. Journal of Human Growth and Development. Retrieved December 28, 2021, from http://pepsic.bvsalud.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0104-12822019000200002
  4. MÈ;, B. L. P. B. (2011, June). Asthma-related comorbidities. Expert review of respiratory medicine. Retrieved December 28, 2021, from https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21702660/
  5. UpToDate. (n.d.). Retrieved December 28, 2021, from https://www.uptodate.com/login
  6. Mims JW. Asthma: definitions and pathophysiology. Int Forum Allergy Rhinol. 2015 Sep;5 Suppl 1:S2-6. doi: 10.1002/alr.21609. PMID: 26335832.
  7. Boulet LP, O'Byrne PM. Asthma and exercise-induced bronchoconstriction in athletes. N Engl J Med. 2015 Feb 12;372(7):641-8. doi: 10.1056/NEJMra1407552. PMID: 25671256.
  8. Masako To, Ryuta Tsuzuki, Otohiro Katsube, Satoshi Yamawaki, Seiko Soeda, Yuta Kono, Natsue Honda, Ichino Kano, Kosuke Haruki, Yasuo To,Persistent Asthma from Childhood to Adulthood Presents a Distinct Phenotype of Adult Asthma, The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice, Volume 8, Issue 6, 2020.

Mohlo by vás zajímat