Bilirubin je odpadní produkt rozpadu červených krvinek v těle. Je transportován do jater, kde je zpracován a vyloučen z těla. Celkový bilirubin měří celkové množství bilirubinu v krvi, včetně nekonjugovaného i konjugovaného bilirubinu.

Celkový Bilirubin

Souhrn

Celkový bilirubin, jeden z důležitých krevních biomarkerů, měří hladiny bilirubinu a odráží tím funkci jater a zdraví žlučovodů. Abnormálně vysoké hladiny mohou naznačovat onemocnění jako hepatitida, cirhóza nebo hemolytická anémie, zatímco nízké hladiny obvykle nejsou tak znepokojivé, ale mohou být způsobeny určitými léky.

Přehled

Celkový bilirubin představuje celkové množství přímého a nepřímého bilirubinu v těle, což jsou produkty katabolismu červených krvinek (proces rozkládání složitých molekul na molekuly jednodušší). Nachází se ve žluči, tekutině, kterou produkují játra, a která pomáhá trávit potravu.

Vysoké hladiny bilirubinu neboli hyperbilirubinemie mohou naznačovat onemocnění jater nebo žlučníku, uzávěr žlučovodů nebo zrychlený rozpad červených krvinek. Příznaky mohou zahrnovat žloutnutí kůže, tmavou moč nebo světlou, bělavou stolici. Naopak nízké hladiny bilirubinu obvykle nejsou důvodem k obavám ale mohou nastat v důsledku působení některých léků. Testování celkového bilirubinu je důležitou součástí jaterního screeningu, poskytující informace o funkci jater a potenciálních stavech onemocnění.[1,2]

Sledování hladiny bilirubinu je nezbytné také u novorozenců, protože zvýšené hladiny mohou vést k hyperbilirubinemii a způsobit žloutenku.[7]  Žloutenka u novorozenců obvykle není nebezpečná a měla by vymizet během několika týdnů. Ale v některých případech mohou vysoké hladiny bilirubinu vést k závažnějším problémům, takže jsou novorozenci často testování preventivně.

Co byste měli vědět o tomto biomarkeru?

Každá laboratoř používá odlišné přístroje a protokoly, takže výsledky se mohou lišit vzhledem k referenčním rozmezím nebo použitým jednotkám měření. V krevních testech Macromo používáme µmol/l (mikromol na litr), ale hladiny můžete také najít vyjádřené v mg/dl (miligramech na decilitr).

Normální hladiny celkového bilirubinu se pohybují od 3-21 µmol/l. Nižší hladiny bilirubinu obvykle nejsou považovány za problematické. Mohou být způsobeny námahou nebo léky jako jsou barbituráty, penicilin, NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky) nebo kofein. Hladiny bilirubinu se mohou lišit v závislosti na věku, pohlaví a dalších individuálních charakteristik.[3] V klinické praxi jsou výsledky testu celkového bilirubinu posuzovány spolu s dalšími markery jater: ALT, AST nebo ALP.

Existují tři možné stavy výsledku krevního testu: nízké, průměrné a vysoké hladiny.

  • Hladina celkového bilirubinu je pod referenčním rozmezím. Obvykle to není důvod k obavám, ale pokud si všimnete něčeho neobvyklého, poraďte se se svým lékařem.
  • Hladina celkového bilirubinu je v rámci standardního rozmezí, což je známka dobrého zdraví.
  • Hladina celkového bilirubinu je nad standardním rozmezím, což může naznačovat potenciální problémy s játry, žlučníkem nebo krví.

Genetika

Naše genetická predispozice může hrát roli při určování hladin celkového bilirubinu. Dva geneticky dědičné stavy – syndrom Gilberta a syndrom Crigler-Najjar – jsou příklady, jak genetické variace mohou ovlivnit metabolismus bilirubinu, vedoucí k různým hodnotám koncentrace bilirubinu v krevním oběhu.

Syndrom Gilberta, poněkud běžné a neškodné onemocnění, vzniká na základě drobné genetické změny, která ovlivňuje schopnost jater efektivně zpracovávat bilirubin. To vede ke zvýšeným hladinám bilirubinu. Většina jedinců se syndromem Gilberta zůstává asymptomatická nebo má pouze mírnou žloutenku.[4]

Opakem je syndrom Crigler-Najjar. Jedná se o vzácné a závažnější genetické onemocnění, kdy tělo postrádá enzym potřebný na přeměnu bilirubinu na snadno vylučovatelnou formu. Výsledné vysoké hladiny bilirubinu vedou k výrazné žloutence a mohou způsobit závažné zdravotní komplikace.[5]

Geny tak mohou ovlivňovat koncentraci celkového bilirubinu v našem těle.[6]

Doporučení

Pokud hladiny celkového bilirubinu nejsou v normálním rozmezí, je důležité zvážit následující doporučení:

  • Neadekvátní hladina celkového bilirubinu by měla být potvrzena opakovaným testováním, aby se vyloučily možné chyby laboratoře.
  • Zvýšené hladiny bilirubinu mohou naznačovat několik těžkostí, jako jsou onemocnění jater, uzávěr žlučovodů nebo nadměrný rozpad červených krvinek. I když jsou nižší hladiny méně obvyklé, mohou vzniknout v důsledku určitých onemocnění nebo užívání léků.
  • Lékaři mohou doporučit další testy k určení příčiny. Pokud se podezření vztahuje k dědičnému stavu, jako je syndrom Gilberta nebo syndrom Crigler-Najjar, může být navrženo genetické testování.
  • Pokud máte podezření nebo již máte potvrzené onemocnění jater, snížení příjmu alkoholu vám pomůže játra chránit.
  • Vyvážená strava a udržování přiměřené váhy podporují celkové zdraví jater.
  • Pravidelná fyzická aktivita může přispět k udržení zdravé váhy a správné funkci jater.
  • Konzultujte s lékařem léky a doplňky, které momentálně užíváte, protože některé z nich mohou ovlivňovat hladiny bilirubinu.

Informace a testy poskytované na našich webových stránkách slouží pouze k vzdělávacím účelům a nejsou náhradou za odborné lékařské poradenství. Před rozhodnutím týkajícím se Vašeho zdravotním stavu se vždy poraďte se svým lékařem. Naše testy nejsou určeny k diagnostice nebo léčbě nemocí. Individuální výsledky se mohou lišit a měly by být konzultovány s Vaším praktickým lékařem či specialistou.

Zlepšete své zdraví

Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.

Chci lepší zdraví

Doporučení

Zdroje

[1] Bilirubin Test: Understanding High vs. Low Levels & Its Causes. Cleveland Clinic. Accessed July 11, 2023. https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/17845-bilirubin

[2] Total Bilirubin (Blood) - Health Encyclopedia - University of Rochester Medical Center. Accessed July 11, 2023. https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=167&contentid=total_bilirubin_blood

[3] Bilirubin celkový: https://dastacr.cz/dasta/hypertext/_KOMP_202306281833BIL.htm

[4] Thoguluva Chandrasekar V, Faust TW, John S. Gilbert Syndrome. In: StatPearls. StatPearls Publishing; 2023. Accessed July 11, 2023. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470200/

[5] Bhandari J, Thada PK, Yadav D. Crigler-Najjar Syndrome. In: StatPearls. StatPearls Publishing; 2023. Accessed July 11, 2023. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562171/

[6] Milton JN, Sebastiani P, Solovieff N, et al. A Genome-Wide Association Study of Total Bilirubin and Cholelithiasis Risk in Sickle Cell Anemia. Arez AP, ed. PLoS ONE. 2012;7(4):e34741. doi:10.1371/journal.pone.0034741

[7] Ansong-Assoku B, Shah SD, Adnan M, Ankola PA. Neonatal Jaundice. In: StatPearls. StatPearls Publishing; 2023. Accessed August 1, 2023. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532930/

Mohlo by vás zajímat