Familiární hypercholesterolemie (FH) je nejčastější autozomálně dominantní genetické onemocnění na světě. Je jednou z mnoha dyslipidemií, skupiny metabolických onemocnění charakterizovaných abnormálními plazmatickými hladinami lipidů nebo lipoproteinů, a to buď v důsledku zvýšené syntézy, nebo nedostatečné degradace. Pro pochopení celé problematiky je důležité nejprve zopakovat některé základní informace:
U familiární hypercholesterolemie způsobuje mutace LDL receptorů nedostatečnou degradaci LDL, což vede k hromadění daného lipoproteinu v krvi. Bez adekvátní léčby se LDL ukládá ve tkáních a může urychlit aterosklerózu, což vede k předčasnému koronárnímu onemocnění srdce.
Homozygotní pacienti jsou vzácní a jejich prevalence je odhadována na 1:300 000 až 1:400 000. Heterozygotní familiární hypercholesterolemie má prevalenci 1:300 v Evropě a 1:200 až 1:250 ve Spojených státech. Familiární hypercholesterolemie bohužel do dnešního dne představuje často nediagnostikované onemocnění, které z toho důvodu není ani adekvátně léčeno.
Vzhledem k tomu, že onemocnění je založeno na genetickém podkladu, je největším rizikovým faktorem pozitivní rodinná anamnéza. U některých etnik, jako jsou aškenázští Židé, francouzští Kanaďané, Finové, Libanonci nebo Nizozemci, je statisticky více případů familiární hypercholesterolemie.
Familiární hypercholesterolemie (FH) je nejčastější autozomálně dominantní monogenně dědičné onemocnění na světě.
Všechny tyto charakteristiky vedou k jedinému - existují dva typy pacientů s familiární hypercholesterolemií: heterozygoti (ti, kteří mají pouze jednu kopii mutace) a homozygoti (ti, kteří mají obě kopie mutace, tedy mutaci od obou rodičů). Pacienti se dvěma patogenními mutacemi jsou nemocí postiženi závažněji než pacienti s jednou patogenní mutací.
Pacienti s FH mají obvykle defekt na 19. chromozomu v jednom ze tří genů - v genu pro LDL receptor (apoB/E receptor), PCSK9 nebo v genu pro apolipoprotein B. Mutace LDL receptoru je zdaleka nejčastější (přibližně 90%).
Klinické příznaky jsou vzácné a kardiovaskulární komplikace mohou být často prvním příznakem familiární hypercholesterolemie. Lze pozorovat obecné příznaky vyššího cholesterolu, jako např:
- Kožní projevy
- Oční projevy
- Gastrointestinální projevy
- Předčasná ateroskleróza a její komplikace
Familiární hypercholesterolemii lze diagnostikovat buď na základě fenotypových kritérií (zvýšená hladina LDL-C, fyzikální vyšetření, osobní a rodinná anamnéza), nebo genetického vyšetření. Genetické testování není pro stanovení diagnózy nezbytné, ale může pomoci při odhadu přesného rizika a stanovení cílů léčby. V posledních několika letech zavedlo mnoho zemí laboratorní vyšetření pupečníkové krve hned po porodu, aby byla zajištěna včasná diagnóza.
Krevní testy mohou prokázat:
Léčba FH má zásadní význam pro zvládnutí onemocnění a prevenci závažných komplikací. Cílem je snížit LDL-cholesterol alespoň o 50 % oproti hodnotě před léčbou. Důležitou součástí léčby jsou zdravé stravovací návyky a fyzická aktivita, ale FH nelze léčit pouze dietou a cvičením. K dosažení cílů terapie je nutná farmakologická léčba (často jako kombinovaná léčba více látek). Možnosti jsou následující:
Vzhledem ke genetickému pozadí se bohužel nelze nemoci vyhnout. Pacient může ovlivnit dopad na své zdraví pouze dodržováním diety a léčby - pokud je nemoc včas diagnostikována a správně léčena, mají jedinci s FH vynikající prognózu.
Jak již bylo zmíněno, pacienti s FH mají vyšší riziko srdečních onemocnění a úmrtí v mladším věku. Bez diagnózy nebo bez léčby může dojít k srdečnímu infarktu již ve třetí dekádě života a riziko se zvyšuje u vzácnějších a těžších forem onemocnění. Prognóza velmi závisí na tom, jak pečlivě pacient dodržuje léčebný režim - dodržuje dietu, cvičí a užívá léky, které mohou dostatečně snížit hladinu cholesterolu.
Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.
Chci lepší zdraví