Glaukom představuje skupinu chorob postihujících oko, při nichž dochází k poškození zrakového nervu a zhoršení vidění. Glaukom je běžně asociovaný se zvýšením tlaku uvnitř oka.

Glaukom

Pozorované geny

Polygenní dědičnost

Významné geny: CDKN2B-AS1,ARHGEF12,PLEKHA7

Změny v oblasti genu CDKN2B-AS1 jsou spojeny se zvýšeným rizikem glaukomu.

Genetické odchylky v genu ARHGEF12 jsou spojeny s náchylností ke glaukomu.

Varianty v genu PLEKHA7 jsou silně spojeny s primárním glaukomem s otevřeným úhlem, což je nejčastější forma glaukomu.

Přehled

Glaukom je multifaktoriální degenerativní neuropatie zrakového nervu charakterizovaná úbytkem buněk sítnice, které jsou zodpovědné za přenos signálů do zrakového centra v mozku. Glaukom představuje skupinu různorodých chorob, které mohou a nemusí být spojeny se zvýšeným nitroočním tlakem.

Nitrooční tekutina proudí kanálkem podobným síťce. Pokud je tento kanálek zablokován nebo pokud dojde k nadprodukci tekutiny, zvýší se objem nahromaděné tekutiny uvnitř oka. 

Mezi hlavní typy glaukomu patří primární glaukom s otevřeným komorovým úhlem (nazývaný také chronický glaukom), glaukom s uzavřeným komorovým úhlem a vrozený glaukom.

Primární glaukom s otevřeným úhlem (z anglického Primary Open-Angle Glaucoma, POAG) je jednoznačně nejčastější a přichází se stárnutím. Často je oboustranný a je spojen s postupně se zvyšujícím nitroočním tlakem. Tento jev způsobí kompresi cév a následně ischemii zrakového nervu. 

Glaukom s uzavřeným komorovým úhlem (z anglického Angle-Closure Glaucoma, ACG) se naopak objevuje při náhlém a prudkém zvýšení nitroočního tlaku v důsledku obstrukce odtoku nitrooční tekutiny. Primární ACG je způsoben anatomickými změnami očních struktur, zatímco sekundární ACG se objevuje jako důsledek okluze iridokorneálního, neboli komorového úhlu (úhel mezi duhovkou a rohovkou). Je důležité si uvědomit, že v akutním stadiu je ACG lékařsky naléhavým stavem, protože pokud se neléčí, vede k trvalé ztrátě zraku. 

Vrozený glaukom je většinou diagnostikován během prvního roku života. Vrozený glaukom může být:

  • Primární - to znamená sporadický nebo autozomálně recesivní (a tedy hereditární)
  • Sekundární - způsobený úrazem, infekcí nebo nádorem‍

Výskyt a rizikové faktory

Odhaduje se, že primárním glaukomem s otevřeným úhlem trpí na celém světě asi 57,5 milionu lidí. Očekává se, že v příštích letech bude tento počet lineárně narůstat a v roce 2040 dosáhne 111,8 milionu.[1] Ostatní typy jsou poměrně vzácné.

Primární glaukom s otevřeným komorovým úhlem (POAG) je nejčastějším typem glaukomu. Primární příčina není jasná, ale mezi rizikové faktory patří věk nad 40 let, evropský nebo africký původ, diabetes mellitus, výskyt POAG v rodině, krátkozrakost a chronická léčba steroidy.

Glaukom s uzavřeným komorovým úhlem (ACG) je spojen s anatomickými odchylkami predisponujícími k uzavření úhlu, pokročilým věkem, ženským pohlavím, asijským etnikem, úrazem oka, rubeosis iridis (patologickou neovaskularizací duhovky) a mydriázou vyvolanou léky nebo stresovou reakcí.

Vrozený glaukom (CG) může být sporadický či autozomálně recesivně dědičný.

Genetika

Geny hrají důležitou roli při vzniku glaukomu a výzkum identifikoval několik variant spojených se zvýšeným rizikem glaukomu. Genetika sama o sobě ale neurčuje, zda se u někoho glaukom vyvine. 

Genetické studie identifikovaly specifické geny spojené s různými formami glaukomu. Například mutace v genech MYOC a OPTN, jsou často spojeny s primárním glaukomem s otevřeným úhlem (POAG), což je běžný podtyp. 

Na vzniku se významně podílí také zvýšený nitrooční tlak. Vysoký nitrooční tlak zatěžuje zrakový nerv a způsobuje jeho poškození. Riziko každého člověka je tedy dáno souhrou genetických a dalších vnějších faktorů.[6-8]

Vrozený glaukom (CG) je způsoben především faktory, které jsou často důsledkem mutací v genech podílejících se na vývoji komorového odtokového úhlu oka, jako je CYP1B1 nebo LTBP2. Obvykle se přenáší autozomálně recesivní dědičností (dítě zdědí od každého rodiče jednu mutovanou kopii genu). Nicméně genetický základ v některých familiárních případech zůstává nejasný a je třeba dalšího výzkumu.[8,9]

Genetické testování nám umožňuje zjistit, zda máte predispozice k rozvoji tohoto onemocnění, a tím nás nasměruje k přijetí opatření směřujících k prevenci, sledování a případným možnostem léčby. Ve společnosti Macromo používáme k hodnocení polygenní skóre rizika a kauzální genetické varianty podložené důkazy. Skóre polygenního rizika (PRS) představuje celkový počet genetických variant, které u jedince zvyšují riziko vzniku určitého onemocnění. Všechny varianty v celém jeho genomu jsou sečteny a seřazeny podle jejich vlivu na rozvoj onemocnění.

Známky a projevy onemocnění

Glaukom má v závislosti na typu celou řadu příznaků, od asymptomatického obrazu až po progresivní oboustrannou ztrátu zorného pole (u POAG). 

Při zvažování ACG je důležité rozlišovat mezi akutní a chronickou formou, protože akutní forma je urgentním stavem. U akutního ACG dochází k náhlému nástupu příznaků, jako je zanícené, zarudlé a silně bolestivé oko. Glaukom s uzavřeným úhlem je také často spojen s bolestmi hlavy, zvracením, nevolností a rozmazaným viděním. Pokud se neléčí, vede k rychlé a trvalé ztrátě zraku. Chronický ACG se podobá POAG tím, že v počátečních stádiích je bezpříznakový a následně dochází k postupné ztrátě zraku.

Vrozený glaukom se projevuje specifickými příznaky, mezi něž patří buftalmus (zvětšená oční bulva), zákal rohovky, světloplachost a nadměrné slzení novorozenců.

Diagnostika

Diagnostika se provádí při oftalmologickém vyšetření pomocí tonometrie měřící nitrooční tlak, fundoskopie k pozorování zrakového nervu a gonioskopie k odlišení od glaukomu s uzavřeným úhlem.

K posouzení zrakových funkcí je třeba provést také vyšetření zorného pole a zrakové ostrosti.

Při diagnostice kongenitálního glaukomu jsou důležité genetické testy a novorozenecký screening.

Terapie

Léčba je indikována u všech pacientů, i když jsou asymptomatičtí. Mezi možnosti patří medikamentózní léčba, laserová terapie a otevřená operace.

Ke snížení nitroočního tlaku se nejčastěji používají prostaglandiny. Při neúspěchu farmakologické léčby nabývá v současné době na významu laserová terapie, která nitrooční tlak snižuje a usnadňuje drenáž tekutiny.

Akutní glaukom s uzavřeným úhlem je urgentní stav a léčí se kombinací lokálních oftalmologických léků. Při selhání medikamentózní léčby se zvažuje urgentní chirurgický zákrok.

U chronického ACG začíná léčba laserovou operací duhovky a teprve poté se přechází k farmakoterapii.

Prevence

Všeobecný screening glaukomu se doporučuje pacientům s diabetem, rodinnou anamnézou nebo pacientům afrického původu starším 50 let.

Prognóza

Pokud se glaukom neléčí, vede k trvalé slepotě. I při léčbě oslepne do 20 let 15 % postižených alespoň na jedno oko.[3]

Doporučení

  • Pokud se u vás objeví silná bolest, zarudnutí a jednostranný zánět oka, měli byste okamžitě navštívit pohotovost.
  • Zlepšete svůj zdravotní stav cvičením a důslednou léčbou cukrovky.

Zlepšete své zdraví

Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.

Chci lepší zdraví

Doporučení

  • Pokud se u vás objeví silná bolest, zarudnutí a jednostranný zánět oka, měli byste okamžitě navštívit pohotovost.
  • Zlepšete svůj zdravotní stav cvičením a důslednou léčbou cukrovky.

Zdroje

[1] Allison, K., Patel, D., & Alabi, O. (2020, November 24). Epidemiology of glaucoma: The past, present, and predictions for the future. Cureus. 

[2] WebMD. (n.d.). Glaucoma: Causes, types, symptoms, diagnosis, and treatment. WebMD. Retrieved from https://www.webmd.com/eye-health/glaucoma-eyes 

[3] Mayo Foundation for Medical Education and Research. (2020, October 23). Glaucoma. Mayo Clinic. 

[4] Are you at risk for glaucoma? Glaucoma Research Foundation. (n.d.). Retrieved from https://www.glaucoma.org/glaucoma/are-you-at-risk-for-glaucoma.php   

[5] Roy, A., Tejwani, S. and Matalia, J., 2021. Re: Qassim et al.: Corneal stiffness parameters are predictive of structural and functional progression in glaucoma suspects (Ophthalmology. 2020 Nov 25;S0161-6420(20)31116-7. doi: 10.1016/j.ophtha.2020.11.021. Online ahead of print). Ophthalmology, 128(6), p.e31.

[6] Wiggs JL, Pasquale LR. Genetics of glaucoma. Hum Mol Genet. 2017 Aug 1;26(R1):R21-R27. doi: 10.1093/hmg/ddx184. PMID: 28505344; PMCID: PMC6074793.

[7] Mabuchi F, Mabuchi N, Sakurada Y, et al. Genetic Variants Associated With the Onset and Progression of Primary Open-Angle Glaucoma. American Journal of Ophthalmology. 2020;215:135-140. doi:10.1016/j.ajo.2020.03.014

[8] Cascella R, Strafella C, Germani C, Novelli G, Ricci F, Zampatti S, Giardina E. The Genetics and the Genomics of Primary Congenital Glaucoma. Biomed Res Int. 2015;2015:321291. doi: 10.1155/2015/321291. Epub 2015 Sep 16. PMID: 26451367; PMCID: PMC4588317

Mohlo by vás zajímat