Polygenní dědičnost
Významné geny: LPL, APOA5
Mutace v genu LPL mohou vést k poruše odbourávání triglyceridů, což vede ke zvýšené hladině triglyceridů v krvi.
Gen APOA5 je zodpovědný za kódování důležitého proteinu zvaného apolipoprotein A-V, který hraje klíčovou roli v regulaci hladiny triglyceridů v krvi.
Hypetriglyceridémie (HTG) je zdravotní stav charakterizovaný abnormálně zvýšenou hladinou triglyceridů v krvi. Triglyceridy, známé také jako triacylglyceroly (TAG), jsou u člověka hlavní složkou tělesného tuku. Přijaté tuky jsou ve střevech rozděleny na menší části a následně vstřebány ve formě volných mastných kyselin. Tyto kyseliny se vážou na glycerol a tvoří triglyceridy, které jsou v menším či větším množství součástí každého lipoproteinu. Lipoproteiny jsou částice tvořené především triglyceridy a cholesterolem a jsou zodpovědné za ukládání, transport a využití tuků v těle. Obvykle se tyto částice rychle zničí a nepředstavují žádné riziko, ale jakmile se koncentrace triglyceridů v krvi zvýší, situace se dramaticky změní. Vysoká hladina triglyceridů je spojena s aterosklerózou, poškozením cév a souvisí s vyšším rizikem vzniku ischemické choroby srdeční, nealkoholového ztučnění jater nebo zánětu slinivky břišní.
Pod pojmem hypertriglyceridémie se skrývá mnoho klinických stavů. Samotná HTG je pouze jednou ze tří hlavních skupin tvořících dyslipidemie (= poruchy metabolismu lipidů). Celá klasifikace je velmi složitá a obsáhlá, ale pro celistvost článku ji v rychlosti zmiňme. Podle toho, která část lipoproteinů je narušena, je možné rozlišit:
Všechny uvedené skupiny zahrnují jak primární (geneticky podmíněné onemocnění), tak sekundární (vzniklé na základě jiných zdravotních stavů nebo životního stylu) formy onemocnění.
Požadovaná hladina TAG v krvi je < 1,7 mmol/l. Zvýšené hladiny TAG se vyskytují u:
Sekundární forma HTG:
Hypertriglyceridémie je velmi časté onemocnění, jehož prevalence se neustále zvyšuje, zejména v mladší populaci. Prevalence se celosvětově liší, ale odhaduje se, že hypertriglyceridémií trpí přibližně 25-30 % světové populace Skutečné číslo může být ještě vyšší, a to vzhledem k absenci klinických příznaků onemocnění a nízkému množství pacientů, kteří podstupují pravidelné preventivní prohlídky. Hypertriglyceridémie úzce souvisí s nekontrolovaným diabetem mellitem, obezitou, nealkoholickým ztučněním jater a nezdravým životním stylem, které jsou častější ve vyspělých zemích.
Mezi rizikové faktory patří:
Existuje mnoho typů HTG, a proto se genetika jednotlivých typů liší. Bylo identifikováno mnoho specifických genových mutací a výzkum stále pokračuje.[13]
Primární HTG - skupina genetických poruch charakterizovaných zvýšenou hladinou triglyceridů v krvi, která je způsobena dědičnými faktory.
Sekundární HTG jsou multifaktoriální - spolupůsobení genetických faktorů a faktorů prostředí, aby se onemocnění rozvinulo. Vzorce dědičnosti jsou často nejasné.[15]
Genetický základ hypertriglyceridémie je různorodý, u některých typů se jedná o mutace jednoho genu, zatímco jiné jsou ovlivněny více geny a prostředím. Genetické testování a konzultace s lékaři nebo genetickými poradci mohou v jednotlivých případech pomoci určit konkrétní genetický základ.
Genetické testování nám umožňuje zjistit, zda máte predispozice k rozvoji tohoto onemocnění. Ve společnosti Macromo používáme k hodnocení polygenní skóre rizika a genetické varianty založené na důkazech. Skóre polygenního rizika (PRS) představuje celkový počet genetických variant, které u jedince zvyšují riziko vzniku určitého onemocnění. Všechny varianty v celém jeho genomu jsou sečteny a seřazeny podle jejich vlivu na rozvoj onemocnění.
HTG zůstává dlouho němá a obvykle nevyvolává žádné příznaky, dokud se neprojeví výrazně zvýšená hladina TAG v krvi (definovaná jako hladina TAG vyšší než 11,4 mmol/l). Pokud se rozvine závažná hypertriglyceridémie, mohou se u pacientů objevit některé z následujících příznaků nebo tělesných změn:
Přestože se vysoké hladiny glyceridů vyskytují u 20-30 % dospělé populace, obvykle se neprojevují žádné příznaky a diagnóza je často náhodná. Diagnóza a klasifikace HTG je založena výhradně na hladině TAG v krvi. Je důležité si uvědomit, že doporučené hodnoty a hodnoty používané pro klasifikaci se vztahují na hladiny TAG nalačno.
Pro provedení důkladného vyšetření je třeba získat tzv. lipidový profil. Jedná se o jednoduchý krevní test, při kterém lékaři pátrají po zvýšených hladinách všech typů lipoproteinů a cholesterolu. Kdykoli je u pacienta diagnostikována HTG, je prvním krokem vyloučení sekundárních příčin, aby bylo možné stanovit vhodný léčebný plán.
Hlavním cílem léčby HTG je snížit riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění nebo pankreatitidy, a to jak nefarmakologickou, tak farmakologickou léčbou.
Nejúčinnější způsoby, jak snížit hladinu triglyceridů, jsou úpravy životního stylu, včetně zařazení zdravé stravy, cvičení a snížení hmotnosti. Nejvýhodnější je pro člověka abstinence od alkoholu a snížení příjmu jednoduchých sacharidů. Pokud tyto změny samy o sobě nestačí, může být indikována farmakoterapie.
Změny životního stylu
Farmakoterapie
Základem prevence HTG je úprava životního stylu, stejně jako u jiných metabolických onemocnění (obezita, metabolický syndrom, diabetes mellitus). Zavedení zdravé stravy a pravidelného pohybu může být velmi prospěšné a nelze je nahradit léky. Pacientům s HTG se doporučuje:
Dodržování preventivních prohlídek je nezbytné, aby se zabránilo vzniku komplikací, protože HTG zůstává dlouho němá.
Bez dostatečné léčby onemocnění je prognóza bohužel špatná, zejména v případě přítomnosti dalších rizikových faktorů (vysoký krevní tlak, nekontrolovaná hladina cukru v krvi, obezita, nedostatek fyzické aktivity). Pacienti s hypertriglyceridémií jsou extrémně ohroženi vznikem ischemické choroby srdeční (až 30 %) a pankreatitidy. Prognóza se u geneticky podmíněných forem onemocnění liší, ale je důležité si uvědomit, že i když některé z těžkých stavů vyžadují pevnou vůli a přísná omezení ve stravě a životním stylu, většinu zvýšených triglyceridů lze alespoň částečně kontrolovat.
Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.
Chci lepší zdraví