Polygenní dědičnost
Významné geny: ALPL,SLC22A2,RGS14
Varianty v genu ALPL mohou potenciálně ovlivňovat metabolismus sloučenin obsahujících fosfáty v těle a přispívat ke vzniku ledvinových kamenů.
Gen SLC22A2 kóduje protein, který se podílí na transportu organických iontů v ledvinách. Změny v tomto genu by mohly potenciálně ovlivnit funkci ledvin, což by mohlo mít vliv i na riziko vzniku ledvinových kamenů.
Studie provedená na čínské populaci Han zjistila, že genetické polymorfismy v genu RGS14 jsou významně spojeny s onemocněním ledvinovými kameny (RSD).
Ledvinové kameny jsou tvrdé usazeniny z minerálů a solí vyskytujících se v moči, které mohou způsobit obstrukci ledvin i jiných částí močového systému. V moči je fyziologicky rozpuštěno mnoho odpadních produktů, ale pokud se jejich množství nadměrně zvýší, začnou se z mnoha důvodů (např. dieta, nedostatečný pitný režim, nadměrná tělesná hmotnost, určité zdravotní potíže nebo léky) tvořit krystaly. Tvorbu usnadňuje především dehydratace organismu. Většina těchto krystalů se vylučuje prostřednictvím močového systému a nezpůsobuje žádné problémy, ale časem se mohou krystaly zvětšovat a jejich průchod začne být problematický. Pacienti mohou pociťovat silné bolesti, často popisované jako ta nejhorší bolest, kterou kdy pacient zažil. Šance na průchod kamene o velikosti 1 cm je přibližně 10 % a kameny o velikosti nad 1 cm obvykle neprojdou vůbec. Pokud již průchod není možný, kameny mohou ucpat některou část močového systému a omezit vylučování moči, což může vést ke rozvoji infekcí a dalších komplikací. Pokud není vyloučení kamenů možné přirozenou cestou, a to ani s lékařskou pomocí, je chirurgický zákrok nevyhnutelný.
Ledvinové kameny jsou velmi častým zdravotním problémem, který postihuje téměř 15 % světové populace, a jejich počet se stále zvyšuje. Odhaduje se, že polovina pacientů, kteří se potýkají s ledvinovými kameny, se s nimi v příštích 5 letech setká znovu [1].
Existuje mnoho rizikových faktorů pro vznik ledvinových kamenů:
Výzkum příčin vzniku ledvinových kamenů se zabýval jak jednotlivými genetickými faktory, tak kombinací genetických vlivů. Tyto faktory zahrnují různé podmínky a dráhy, které společně přispívají ke vzniku ledvinových kamenů. Některé z těchto faktorů přispívají ke vzniku kamenů, jako je hypocitraturie a hypomagnesemie a také primární hyperoxalurie.[3,4]
I když se zkoumání jednotlivých genetických variant potýká s určitými problémy, vědci objevili souvislosti mezi více než 30 geny a ledvinovými kameny. Je však důležité si uvědomit, že tyto genetické změny jsou potvrzeny pouze asi v 15 % případů. To naznačuje, že většina případů je ovlivněna kombinací více genů, nikoli pouze jedním.[5]
Genetické testování nám dává možnost zjistit, zda máte predispozice ke vzniku tohoto onemocnění. Ve společnosti Macromo používáme k vyhodnocení polygenní rizikové skóre a kauzální genetické varianty založené na důkazech. Skóre polygenního rizika (PRS) představuje celkový počet genetických variant, které u jedince zvyšují riziko vzniku určitého onemocnění. Všechny varianty v celém genomu jsou sečteny a seřazeny podle jejich vlivu na rozvoj onemocnění.
S postupným zvětšováním ledvinových kamenů začínají pacienti pozorovat různě závažné příznaky.
Diagnostika ledvinových kamenů začíná anamnézou a fyzikálním vyšetřením. Je nutné zjistit velikost a umístění kamenů, proto jsou indikovány zobrazovací metody. Hlavní metodou používanou k diagnostice je CT vyšetření. Kromě zajištění informací o ledvinových kamenech je důležité posoudit celkový zdravotní stav pacienta. Ke zhodnocení stavu ledvin a zjištění možné příčiny vzniku (např. zvýšená hladina lipidů, zdravotní potíže) jsou indikovány krevní testy.
Cílem léčby ledvinových kamenů je jejich odstranění konzervativně - tedy bez chirurgického zákroku. Pacienti jsou instruováni, aby pili velké množství vody a dodržovali doporučenou léčbu zvládání bolesti a nevolnosti. Je možné předepsat léky relaxující močovody, nejčastěji tamsulosin (prodávaný jako Flomax). Pokud jsou kameny příliš velké, způsobují ucpání nebo infekci, je chirurgický zákrok bohužel nevyhnutelný. Existuje mnoho chirurgických přístupů, včetně invazivních a neinvazivních metod:
Hlavní je ale pro pacientovo pohodlí stanovení celkové diagnózy a její léčby, aby se zabránilo opakovanému výskytu ledvinových kamenů.
Existuje mnoho faktorů, které zvyšují riziko vzniku ledvinových kamenů, ale naštěstí je mnoho z nich modifikovatelných. Jaké kroky vám mohou pomoci riziko výrazně snížit?
Obecně je prognóza ledvinových kamenů velmi příznivá, i když existuje vysoká možnost recidivy. Proto je důležité odhalit případný zdroj vzniku a dodržovat změny životního stylu a doporučené léky. V 80 až 90 % ledvinové kameny odezní samy a není nutná žádná léčba. Chirurgický přístup k odstranění větších ledvinových kamenů je obecně velmi úspěšný a doba rekonvalescence je velmi krátká. Pokud se větší kameny neodstraní, může nahromaděná moč vést k infekcím a následnému selhání ledvin. Ledvinové kameny také zvyšují riziko vzniku chronického onemocnění ledvin.
Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.
Chci lepší zdraví