Ledvinové kameny jsou běžné tvrdé usazeniny z minerálů a solí v moči, které mohou způsobit obstrukci uvnitř ledvin nebo v jakékoli jiné části močového systému.

Ledvinové kameny

Pozorované geny

Polygenní dědičnost

Významné geny: ALPL,SLC22A2,RGS14

Varianty v genu ALPL mohou potenciálně ovlivňovat metabolismus sloučenin obsahujících fosfáty v těle a přispívat ke vzniku ledvinových kamenů.

Gen SLC22A2 kóduje protein, který se podílí na transportu organických iontů v ledvinách. Změny v tomto genu by mohly potenciálně ovlivnit funkci ledvin, což by mohlo mít vliv i na riziko vzniku ledvinových kamenů.

Studie provedená na čínské populaci Han zjistila, že genetické polymorfismy v genu RGS14 jsou významně spojeny s onemocněním ledvinovými kameny (RSD).

Přehled

Ledvinové kameny jsou tvrdé usazeniny z minerálů a solí vyskytujících se v moči, které mohou způsobit obstrukci ledvin i jiných částí močového systému. V moči je fyziologicky rozpuštěno mnoho odpadních produktů, ale pokud se jejich množství nadměrně zvýší, začnou se z mnoha důvodů (např. dieta, nedostatečný pitný režim, nadměrná tělesná hmotnost, určité zdravotní potíže nebo léky) tvořit krystaly. Tvorbu usnadňuje především dehydratace organismu. Většina těchto krystalů se vylučuje prostřednictvím močového systému a nezpůsobuje žádné problémy, ale časem se mohou krystaly zvětšovat a jejich průchod začne být problematický. Pacienti mohou pociťovat silné bolesti, často popisované jako ta nejhorší bolest, kterou kdy pacient zažil. Šance na průchod kamene o velikosti 1 cm je přibližně 10 % a kameny o velikosti nad 1 cm obvykle neprojdou vůbec. Pokud již průchod není možný, kameny mohou ucpat některou část močového systému a omezit vylučování moči, což může vést ke rozvoji infekcí a dalších komplikací. Pokud není vyloučení kamenů možné přirozenou cestou, a to ani s lékařskou pomocí, je chirurgický zákrok nevyhnutelný.

Prevalence & rizikové faktory

Ledvinové kameny jsou velmi častým zdravotním problémem, který postihuje téměř 15 % světové populace, a jejich počet se stále zvyšuje. Odhaduje se, že polovina pacientů, kteří se potýkají s ledvinovými kameny, se s nimi v příštích 5 letech setká znovu [1].

Existuje mnoho rizikových faktorů pro vznik ledvinových kamenů: 

  • Dehydratace - dehydratace (způsobená nedostatečným příjmem vody nebo nadměrným pocením) je příčinou číslo jedna vzniku ledvinových kamenů 
  • Obezita
  • Rychlý úbytek hmotnosti
  • Strava s vysokým obsahem soli, bílkovin a cukru
  • Věk - ledvinové kameny mohou vzniknout v každém věku, ale nejvíce postiženou skupinou jsou lidé ve věku 40 až 65 let [2].
  • Pohlaví - výskyt ledvinových kamenů je u mužů dvakrát vyšší než u žen. 
  • Některá onemocnění - diabetes mellitus, dna nebo zánětlivé onemocnění střev.
  • Infekce močových cest
  • Léky a doplňky stravy - doplňky obsahující vitamin D, kličková diuretika, některá antacida

   

Genetika

Výzkum příčin vzniku ledvinových kamenů se zabýval jak jednotlivými genetickými faktory, tak kombinací genetických vlivů. Tyto faktory zahrnují různé podmínky a dráhy, které společně přispívají ke vzniku ledvinových kamenů. Některé z těchto faktorů přispívají ke vzniku kamenů, jako je hypocitraturie a hypomagnesemie a také primární hyperoxalurie.[3,4]

I když se zkoumání jednotlivých genetických variant potýká s určitými problémy, vědci objevili souvislosti mezi více než 30 geny a ledvinovými kameny. Je však důležité si uvědomit, že tyto genetické změny jsou potvrzeny pouze asi v 15 % případů. To naznačuje, že většina případů je ovlivněna kombinací více genů, nikoli pouze jedním.[5]

Genetické testování nám dává možnost zjistit, zda máte predispozice ke vzniku tohoto onemocnění. Ve společnosti Macromo používáme k vyhodnocení polygenní rizikové skóre a kauzální genetické varianty založené na důkazech. Skóre polygenního rizika (PRS) představuje celkový počet genetických variant, které u jedince zvyšují riziko vzniku určitého onemocnění. Všechny varianty v celém genomu jsou sečteny a seřazeny podle jejich vlivu na rozvoj onemocnění.

Příznaky

S postupným zvětšováním ledvinových kamenů začínají pacienti pozorovat různě závažné příznaky.  

  • Silná, ostrá a křečovitá bolest v oblasti dolní části zad a boků - když dojde k podráždění nebo obstrukci močových cest, pacienti pociťují rychle se zvětšující silnou bolest. Bolest začíná náhle, přichází ve vlnách a často se přesouvá ze zad až do třísel. Často bývá popisována jako jedna z nejhorších bolestí, jakou kdy člověk zažil. 
  • Nevolnost, zvracení
  • Krev v moči
  • Horečka
  • Netypický vzhled a zápach moči 

Diagnostika

Diagnostika ledvinových kamenů začíná anamnézou a fyzikálním vyšetřením. Je nutné zjistit velikost a umístění kamenů, proto jsou indikovány zobrazovací metody. Hlavní metodou používanou k diagnostice je CT vyšetření. Kromě zajištění informací o ledvinových kamenech je důležité posoudit celkový zdravotní stav pacienta. Ke zhodnocení stavu ledvin a zjištění možné příčiny vzniku (např. zvýšená hladina lipidů, zdravotní potíže) jsou indikovány krevní testy.

Terapie

Cílem léčby ledvinových kamenů je jejich odstranění konzervativně - tedy bez chirurgického zákroku. Pacienti jsou instruováni, aby pili velké množství vody a dodržovali doporučenou léčbu zvládání bolesti a nevolnosti. Je možné předepsat léky relaxující močovody, nejčastěji tamsulosin (prodávaný jako Flomax). Pokud jsou kameny příliš velké, způsobují ucpání nebo infekci, je chirurgický zákrok bohužel nevyhnutelný. Existuje mnoho chirurgických přístupů, včetně invazivních a neinvazivních metod:

  • Neinvazivní
  • Litotrypse rázovou vlnou - pomocí vysokoenergetických vln jsou ledvinové kameny rozbíjeny na menší kousky, které mohou být vyloučeny přirozenou cestou
  • Minimálně invazivní
  • Ureteroskopie - ledvinové kameny jsou vyjmuty nebo rozbity na menší kousky pomocí malého nástroje zavedeného do močovodu přes močovou trubici a močový měchýř. 
  • Perkutánní nefrolitotomie/nefrolitotrypse - chirurgové přistupují k ledvině přímo přes malý řez na zádech pacienta.
  • Invazivní
  • Otevřená operace kamenů - provádí se v méně než 1 % případů.

Hlavní je ale pro pacientovo pohodlí stanovení celkové diagnózy a její léčby, aby se zabránilo opakovanému výskytu ledvinových kamenů. 

Prevence

Existuje mnoho faktorů, které zvyšují riziko vzniku ledvinových kamenů, ale naštěstí je mnoho z nich modifikovatelných. Jaké kroky vám mohou pomoci riziko výrazně snížit? 

  • Pijte dostatek vody - pití dostatečného množství tekutin, zejména čisté vody, je preventivním krokem číslo jedna. Zdraví jedinci by měli vypít přibližně 2 litry vody denně, přičemž tato hodnota se mění s ohledem na počasí, aktivitu, množství potu atd. Pacienti se selháním ledvin by se měli o správném množství vody poradit se svým lékařem. 
  • Změny ve stravování
  • Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem sodíku (sýr, tavené potraviny, chléb, polévky a zelenina v konzervě, sušenky), omezte sůl - vysoké množství sodíku brání zpětnému vstřebávání vápníku z moči do krve a umožňuje tvorbu vápenatých kamenů. 
  • Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem živočišných bílkovin (hovězí maso, drůbež, ryby, vepřové maso) - tyto potraviny jsou kyselinotvorné a mohou zvyšovat kyselost moči.
  • Omezte potraviny s vysokým obsahem šťavelanů (hlavní substrát vedoucí k tvorbě ledvinových kamenů) - špenát, rebarbora, jahody, ořechy, sušený hrách, fazole.
  • Vyhněte se stravě s vysokým obsahem cukru
  • Jezte ovoce a zeleninu - obsahují živiny, které mohou pomoci zabránit tvorbě kamenů (draslík, vláknina, hořčík, antioxidanty)
  • Snažte se držet stálou hmotnost - obezita může změnit hladinu kyselin v moči a vést k tvorbě kamenů. 

Prognóza

Obecně je prognóza ledvinových kamenů velmi příznivá, i když existuje vysoká možnost recidivy. Proto je důležité odhalit případný zdroj vzniku a dodržovat změny životního stylu a doporučené léky. V 80 až 90 % ledvinové kameny odezní samy a není nutná žádná léčba. Chirurgický přístup k odstranění větších ledvinových kamenů je obecně velmi úspěšný a doba rekonvalescence je velmi krátká. Pokud se větší kameny neodstraní, může nahromaděná moč vést k infekcím a následnému selhání ledvin. Ledvinové kameny také zvyšují riziko vzniku chronického onemocnění ledvin.

Doporučení

  • Pokud se u vás objeví jakékoli příznaky, navštivte svého lékaře.
  • Podstupte běžné screeningové vyšetření podle doporučení lékaře.
  • Zlepšete svůj zdravotní stav zdravou stravou a fyzickou aktivitou.
  • Omezte konzumaci alkoholu a kouření. 

Zlepšete své zdraví

Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.

Chci lepší zdraví

Doporučení

  • Pokud máte problémy s ledvinovými kameny, dodržujte léčbu. Pravděpodobnost jejich návratu je až 50 %. 
  • Před užitím ibuprofenu při záchvatu ledvinových kamenů se poraďte s lékařem, může totiž zvýšit riziko selhání ledvin.
  • Snažte se omezit užívání soli na minimum, protože vysoká hladina sodíku zvyšuje pravděpodobnost tvorby ledvinových kamenů. 
  • Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem živočišných bílkovin.
  • Jezte ovoce a zeleninu.
  • Buďte fyzicky aktivní.

Zdroje

  1. Khan SR, Pearle MS, Robertson WG, et al. Kidney stones. Nat Rev Dis Primers. 2016;2:16008. Published 2016 Feb 25. doi:10.1038/nrdp.2016.8
  2. Shin S, Srivastava A, Alli NA, Bandyopadhyay BC. Confounding risk factors and preventative measures driving nephrolithiasis global makeup. World J Nephrol. 2018;7(7):129-142. doi:10.5527/wjn.v7.i7.129
  3. Howles SA, Thakker RV. Genetics of kidney stone disease. Nat Rev Urol. 2020;17(7):407-421. doi:10.1038/s41585-020-0332-x
  4. Vasudevan V, Samson P, Smith AD, Okeke Z. The genetic framework for development of nephrolithiasis. Asian Journal of Urology. 2017;4(1):18-26. doi:10.1016/j.ajur.2016.11.003
  5. Gee HY, Jun I, Braun DA, et al. Mutations in SLC26A1 Cause Nephrolithiasis. The American Journal of Human Genetics. 2016;98(6):1228-1234. doi:10.1016/j.ajhg.2016.03.026
  6. Leslie SW, Sajjad H, Murphy PB. Renal Calculi. [Updated 2022 Feb 14]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK442014/
  7. Kidney stones: MedlinePlus Genetics. (n.d.). Retrieved March 12, 2022, from https://medlineplus.gov/genetics/condition/kidney-stones/
  8. Kidney Stones: Symptoms, Diagnosis & Treatment - Urology Care Foundation. (n.d.). Retrieved March 12, 2022, from https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/k/kidney-stones
  9. Kidney stones - Symptoms, causes, types, and treatment | National Kidney Foundation. (n.d.). Retrieved March 25, 2022, from https://www.kidney.org/atoz/content/kidneystones
  10. Poore W, Boyd CJ, Singh NP, Wood K, Gower B, Assimos DG. Obesity and Its Impact on Kidney Stone Formation. Rev Urol. 2020;22(1):17-23.
  11. Curhan GC, Willett WC, Rimm EB, Stampfer MJ. Family history and risk of kidney stones. J Am Soc Nephrol. 1997;8(10):1568-1573. doi:10.1681/ASN.V8101568
  12. Leslie SW, Sajjad H, Murphy PB. Renal Calculi. [Updated 2022 Feb 14]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK442014/

Mohlo by vás zajímat