Nealkoholové ztučnění jater je onemocnění, při kterém dochází k nadměrnému hromadění tuku v játrech. Vzniká z jiných příčin, než je nadměrná konzumace alkoholu.

Nealkoholové ztučnění jater

Pozorované geny

Polygenní dědičnost

Významné geny:
Několik studií prokázalo souvislost mezigenem PNPLA3 a NAFLD.

GCKR reguluje metabolismus glukózy a jeho polymorfismy jsou spojeny se změnami sérových hladin triglyceridů a glukózy, které jsou rizikovými faktory NAFLD.

Přehled 

Nealkoholické ztučnění jater (non-alcoholic fatty liver disease, NAFLD) je stav, kdy dochází k nadměrnému hromadění tuku v játrech, což může vést k nevratnému poškození jaterní tkáně. Jedná se o celosvětově nejčastější příčinu zvýšení hladiny jaterních enzymů diagnostikovanou u pacientů bez nadměrného užívání alkoholu (definovaného jako denní příjem více než 20 g čistého alkoholu). Přítomnost tuku v játrech je fyziologická do množství 5 %, cokoli nad toto množství se označuje jako jaterní steatóza. NAFLD postupuje od výše zmíněné jaterní steatózy (tedy "pouze" přítomnosti tuku v játrech) k zánětlivému stavu známému také jako nealkoholická steatohepatitida (NASH), která může potenciálně vést k nahrazení normální jaterní tkáně jizvou (jaterní fibróza), což má za následek nevratné poškození jater označované jako jaterní cirhóza. Cirhóza drasticky zvyšuje riziko vzniku hepatocelulárního karcinomu.

 

 (https://www.researchgate.net/profile/Nwe-Than-2/publication/292628946/figure/fig1/AS:324620109533184@1454406873556/Clinical-progression-of-non-alcoholic-fatty-liver-disease.png)

 

Výskyt a rizikové faktory

NAFLD se rychle stává nejčastější příčinou chronického onemocnění jater v západních zemích v důsledku neustálého růstu prevalence obezity. Moderní životní styl s sebou přináší řadu problémů, zejména když jde o to, abychom si našli čas na pravidelnou a vyváženou stravu, fyzickou aktivitu a relaxaci. Míra obezity ve světě rychle roste a s ní i její komplikace - včetně nealkoholického ztučnění jater. Riziko se zvyšuje také u lidí s již existujícími zdravotními potížemi, jako je vysoký krevní tlak, metabolický syndrom nebo diabetes mellitus 2. typu. Výskyt onemocnění se v různých částech světa liší v závislosti na životním stylu a přístupu ke zdrojům v jednotlivých regionech. Nejvyšší prevalence byla zaznamenána v amerických zemích s 30 %, zatímco studie z Afriky (i když jsou k dispozici pouze omezené zdroje) uvádějí prevalenci 13 %. V celosvětovém měřítku se setkáváme s prevalencí 25 % světové populace, přestože se výrazně liší v závislosti na zeměpisné poloze.[1].

 

Genetika

Nealkoholické ztučnění jater (NAFLD) je komplexní a multifaktoriální onemocnění ovlivněné jak genetikou, tak prostředím. Vzhledem k jeho povaze se nemusí onemocnění rozvinout u všech rizikových osob a jeho závažnost se může rovněž lišit.

Výzkum se v posledních 10 letech zaměřil na genetickou podstatu NAFLD, konkrétně na vliv jednonukleotidových polymorfismů (SNP). Zahrnuty byly různé přístupy, např. asociační studie kandidátních genů, celogenomové asociační studie (GWAS) a exomové asociační studie (EWAS).

Podle výsledků se odhaduje, že podíl dědičnosti činí 20 až 70 %. Záleží samozřejmě na designu studie, etnické příslušnosti nebo použitých technologiích.

Varianta rs738409, alela G v genu PNPLA3, je silně spojena s vyšší hladinou jaterního tuku napříč všemi etniky. U nositelů homozygotního genotypu GG je hladina jaterního tuku o 73 % vyšší ve srovnání s genotypem CC. Závažnost a progrese NAFLD je rovněž vyšší u nositelů genotypu GG.

Je známo, že geny ovlivňující zánět a imunitní reakce mají vliv na náchylnost k NAFLD. Kromě toho se mnoho výzkumných skupin zaměřilo na identifikaci dalších genů náchylnosti v celém genomu, což vedlo k popisu několika kandidátních genů, jako jsou FDFT1, PPP1R3B, ERLIN1, TM6SF2, SAMM50, APCO3[2-4].

Genetické testování nám umožňuje zjistit, zda máte predispozice k rozvoji tohoto onemocnění, a tím nám umožňuje podniknout kroky k prevenci, monitorování a případné léčbě. Ve společnosti Macromo používáme k hodnocení polygenní skóre rizika a kauzální genetické varianty založené na vědeckých důkazech. Skóre polygenního rizika (PRS) představuje celkový počet genetických variant, které u jedince zvyšují riziko vzniku určitého onemocnění. Všechny varianty v celém jeho genomu jsou sečteny a seřazeny podle jejich vlivu na rozvoj onemocnění. 

 

Známky a projevy onemocnění 

Nealkoholové ztučnění jater zůstává velmi dlouho němé a první příznaky se často projeví až v pozdějších stádiích onemocnění. Existují nicméně případy, kdy i v časnějších stadiích pacienti udávají bolesti břicha nebo únavu a při běžných krevních testech je možné zjistit zvýšené hodnoty jaterních enzymů. Ve chvíli, kdy už tělo nedokáže zvládat zánětlivé procesy a dochází k rozvoji poškození, mohou pacienti pociťovat únavu, slabost, ztrátu chuti k jídlu, úbytek hmotnosti nebo zežloutnutí kůže a očí - tzv. žloutenku. S postupujícím poškozením se mohou objevit modřiny a nadměrné krvácení (např. krvácení z nosu - epistaxe), stejně jako nadýmání břicha nebo varixy. Je třeba si uvědomit, že játra jsou důležitým orgánem, který produkuje mnoho nenahraditelných bílkovin a enzymů pro fungování celého těla a metabolismu, a jejich poškození tak může způsobovat široké schéma příznaků.

 

Diagnostika 

Vzhledem k tomu, že NAFLD obvykle nevyvolává žádné příznaky nebo jsou tyto příznaky velmi mírné, je toto onemocnění často diagnostikováno nečekaně na základě abnormálních hladin jaterních enzymů v krvi nebo neobvyklého nálezu na ultrazvukovém vyšetření. Je důležité nejprve vyloučit jinou možnou příčinu poškození jater, například virovou hepatitidu. Krevní testy, včetně hladin jaterních enzymů (ALT, AST, ALP) a dalších ukazatelů jaterních funkcí (albumin, bilirubin), v kombinaci s ultrazvukovým vyšetřením jsou klíčovými metodami pro správnou diagnózu. V případě neprůkazných výsledků lze doporučit jaterní biopsii (odběr vzorku tkáně). 

 

Terapie

Dosud bohužel nebyla schválena žádná farmakologická léčba NAFLD nebo NASH. Jedinou zásadní terapií NAFLD zůstává úprava životního stylu, která odpovídá těm, jež se používají především k prevenci onemocnění.  Je také nutné zvládat všechny další rizikové faktory, jako je vysoký krevní tlak a vysoká hladina cukru v krvi. V případě pokročilé jaterní cirhózy může být indikována transplantace jater. 

 

Prevence

 Jak již bylo zmíněno výše, na vzniku onemocnění se do značné míry podílí životní styl člověka. Změna jídelníčku tak může být velmi prospěšná, zejména v kombinaci s pravidelným cvičením. Zavedením alespoň základních zásad stravování, jako je pravidelné stravování nebo vyhýbání se nasyceným a transmastným tukům, průmyslově zpracovaným potravinám a potravinám s vysokým obsahem cukrů, lze předcházet širokému spektru metabolických onemocnění. 

 

Prognóza

 Přestože časné stadium NAFLD nezpůsobuje žádné škody a zdraví pacientů není vážně ohroženo, je důležité nepodceňovat onemocnění v jeho počátečním stadiu. Nahromadění tuku v játrech může zvýšit riziko dalších závažných zdravotních potíží, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak nebo onemocnění ledvin, včetně všech jejich komplikací. U 7 až 30 % pacientů s nealkoholickým ztučněním jater se nakonec vyvine zánět jater (nealkoholická steatohepatitida), po kterém následuje hlavní komplikace, jaterní cirhóza. [2] Ta může nakonec vést až k jaternímu selhání nebo rakovině jater, přičemž oba stavy pacienty ohrožují na životě. 

Doporučení

  • Pravidelně cvičte, alespoň třikrát týdně po dobu 30 minut. 
  • Jezte pravidelně, optimálně 5x denně.
  • Pijte čisté tekutiny bez přidaných cukrů, vyhýbejte se limonádám a alkoholickým nápojům. 
  • Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám a potravinám z fast food řetězců. 
  • Snažte se udržet denní příjem 30 g vlákniny (celozrnná mouka, zelenina, fazole). 

Zlepšete své zdraví

Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.

Chci lepší zdraví

Doporučení

  • Pravidelně cvičte, alespoň třikrát týdně po dobu 30 minut. 
  • Jezte pravidelně, optimálně 5x denně.
  • Pijte čisté tekutiny bez přidaných cukrů, vyhýbejte se limonádám a alkoholickým nápojům. 
  • Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám a potravinám z fast food řetězců. 
  • Snažte se udržet denní příjem 30 g vlákniny (celozrnná mouka, zelenina, fazole). 

Zdroje

  1. Mitra S, De A, Chowdhury A. Epidemiology of non-alcoholic and alcoholic fatty liver diseases. Transl Gastroenterol Hepatol. 2020;5:16. Published 2020 Apr 5. doi:10.21037/tgh.2019.09.08
  2. Sookoian S, Pirola CJ. Genetic predisposition in nonalcoholic fatty liver disease. Clin Mol Hepatol. 2017;23(1):1-12. doi:10.3350/cmh.2016.0109
  3. Chandrasekharan K, Alazawi W. Genetics of Non-Alcoholic Fatty Liver and Cardiovascular Disease: Implications for Therapy? Front Pharmacol. 2020;10. doi:10.3389/fphar.2019.01413
  4. Ravi Kanth VV, Sasikala M, Sharma M, Rao PN, Reddy DN. Genetics of non-alcoholic fatty liver disease: From susceptibility and nutrient interactions to management. WJH. 2016;8(20):827. doi:10.4254/wjh.v8.i20.827
  5. Non-alcoholic fatty liver disease: MedlinePlus Genetics. (n.d.). Retrieved January 27, 2022, from https://medlineplus.gov/genetics/condition/non-alcoholic-fatty-liver-disease/
  6.  Mitra S, De A, Chowdhury A. Epidemiology of non-alcoholic and alcoholic fatty liver diseases. Transl Gastroenterol Hepatol. 2020;5:16. Published 2020 Apr 5. doi:10.21037/tgh.2019.09.08
  7. Valenti LVC, Baselli GA. Genetics of Nonalcoholic Fatty Liver Disease: A 2018 Update. Curr Pharm Des. 2018;24(38):4566-4573. doi:10.2174/1381612825666190119113836
  8. Non-alcoholic fatty liver disease: MedlinePlus Genetics. (n.d.). Retrieved January 27, 2022, from https://medlineplus.gov/genetics/condition/non-alcoholic-fatty-liver-disease
  9.  Duvnjak M, Tomasic V, Gomercic M, Smircic Duvnjak L, Barsic N, Lerotic I. Therapy of nonalcoholic fatty liver disease: current status. J Physiol Pharmacol. 2009;60 Suppl 7:57-66.
  10. Nonalcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD) & NASH | NIDDK. (n.d.). Retrieved January 27, 2022, from https://www.niddk.nih.gov/health-information/liver-disease/nafld-nash

Mohlo by vás zajímat