Léčivá síla přírody je jedním z nejlepších léků, jak předcházet mnoha nepříjemným zdravotním problémům. Lidé, kteří tráví dostatek času venku a cítí se spojeni s přírodou, mají tendenci jíst zdravěji. I bydlení blízko zeleně je spojené s nižším rizikem kardiovaskulárních onemocnění, obezity, cukrovky, duševních potíží a dokonce i nižší úmrtností. Pobyt venku a různé aktivity v přírodě mají také přímý pozitivní vliv na duševní zdraví.

Nečekané výhody pobytu v přírodě

Nečekané výhody pobytu v přírodě

Naši předkové trávili spoustu času v přírodě, protože jejich životní styl byl pomalejší a zaměřený na úzké spojení s životním prostředím. A přestože si dnes vedle veškerého pohodlí městského života jistě užíváme výhod technologického pokroku a rozvoje medicíny, přínosy pobytu v přírodě bychom neměli podceňovat. Zdá se, že vědci na celém světě se shodují na tom, že léčivá síla přírody je jedním z nejlepších léků, jak předcházet mnoha nepříjemným zdravotním problémům - od zlepšení duševního zdraví přes zdravější stravu až po snížení krevního tlaku.

Zdravá strava

Lidé, kteří tráví dostatek času venku a cítí se spojeni s přírodou, mají tendenci jíst zdravěji - což dává smysl! Výzkumníci z Drexelovy univerzity provedli v USA průzkum mezi více než 300 účastníky, aby zjistili, jak se jejich vztah k přírodě projevuje v souvislosti s jejich stravovacími návyky - účastníci, kteří pociťovali silnější spojení s přírodou, uváděli, že se stravují pestřeji a konzumují více ovoce a zeleniny.[1] Tato souvislost mezi přírodou a zdravým stravováním může být dobrým důvodem k přehodnocení vašeho životního stylu a návyků: jakmile do svého denního režimu přidáte alespoň jeden zdravý návyk, budou následovat další změny vedoucí k vyšší kvalitě života.

priroda_vyziva_zdrava strava

Přímá expozice

Řada důkazů také naznačuje, že i tak jednoduchá věc, jako je bydlení v zeleni, je spojena s nižším rizikem kardiovaskulárních onemocnění, obezity, cukrovky, duševních potíží a dokonce i nižší úmrtností.[2] Tento jev se někdy označuje jako "přímá expozice" a souvisí s faktory podporujícími zdraví, jako je menší znečištění ovzduší, nižší hladina hluku a častější návštěva zelených ploch, tedy bydlení v zelenější čtvrti. A pokud pro vás přestěhování do zelené oblasti není možné, vždy je tu možnost alespoň se snažit chodit více ven: některé programy vám dokonce mohou pomoci se sledováním času stráveného venku. Dobrým začátkem je program "1000 Hours Outside"; ačkoli byl původně navržen jako nástroj pro sledování aktivit dětí a rodin, dnes jej hojně využívají i dospělí, kteří si chtějí uvědomit, kolik času věnují pobytu v přírodě.[3] To může být obzvláště důležité, pokud trávíte většinu času před obrazovkou počítače - volno, které věnujete opětovnému kontaktu s přírodou, přinese hmatatelné výhody jak pro vaše fyzické, tak pro duševní zdraví.

Duševní pohoda

Pobyt venku a různé aktivity v přírodě mají přímý pozitivní vliv na duševní zdraví: pěstování potravin nebo květin, cvičení na čerstvém vzduchu a dokonce i procházky se psem mohou být prospěšné, pokud chcete znovu získat duševní pohodu a klid. Studie ukazují, že pobyt venku alespoň 2 hodiny týdně přispívá ke snížení stresu, zvyšuje hladinu endorfinů a produkci dopaminu, snižuje hladinu kortizolu a také pomáhá zvládat úzkost a depresi.[4] Je však nezbytné vybírat si přírodní místa, kde se cítíte bezpečně: nechcete, abyste se při pobytu v přírodě stresovali, protože tento čas by měl být o relaxaci zážitcích. Při nasávání času stráveného v přírodě vám může pomoci cvičení všímavosti (mindfulness).

prevece_vyziva_priroda_pobyt v prirode

Fyzické zdraví 

Kromě zdravé stravy a snížení našeho vystavení znečištěnému ovzduší (nebo alespoň krátkodobý pobyt mimo něj) má pobyt v přírodě zcela zřejmé fyzické výhody. Podle japonské studie z roku 2009 (5) se u dospělých, kteří strávili tři dny na výletech v lesních oblastech, zvýšila aktivita NK buněk (bílé krvinky, známé jako "přirození zabijáci", s antibakteriálními a antifungálnimi vlastnostmi, které pomáhají zabíjet škodlivé buňky v lidském těle). Tato reakce našeho organismu svědčí o lepší výkonnosti imunitního systému a souvisí s nižším rizikem infekčních onemocnění. Jedním ze snadných způsobů, jak trávit více času venku s viditelnými účinky, je přesunout cvičení ven. Jiný výzkum ukázal, že lidé, kteří cvičí v přírodě, mají větší pravděpodobnost, že v budoucnu vydrží u své rutiny, než ti, kteří se rozhodnou cvičit v posilovně.[6]

Sedavý způsob života, zvýšený čas strávený u obrazovek a neustálý stres nám mohou navzdory všem technologickým vymoženostem znepříjemnit život. Všechny tyto faktory mohou za kratší délku života, nemoci spojené se stresem a problémy s duševním zdravím, kterým dnes mnoho lidí čelí. Najít si čas na pobyt venku a odpojit se od sítě je to nejlepší, co pro sebe můžete udělat, abyste si zajistili lepší kvalitu života, ať už je to 30 minutová procházka, týdenní pobyt v lesní oblasti nebo dokonce přesunutí domácí kanceláře na balkon. Nezapomeňte, že příroda je jedním z nejsilnějších, a přitom cenově dostupných léků, který může ve vašem životě sehrát klíčovou roli jako silný nástroj preventivní péče. 

Doporučení

  • Využijte léčivou sílu přírodu, která byla vědecky prokázána, a vyjděte na procházku.
  • Čas strávený v přírodě vás uvolní na fyzické, psychické i mentální úrovni.
  • Budete se cítit více propojeni s přírodou, což se může odrazit v tom, že budete více motivováni jíst zdravě.
  • Nadýcháte se čerstvého vzduchu, podpoříte svůj imunitní systém a budete přirozeně preventivně pečovat o své zdraví.

Zlepšete své zdraví

Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.

Chci lepší zdraví

Doporučení

  • Využijte léčivou sílu přírodu, která byla vědecky prokázána, a vyjděte na procházku.
  • Čas strávený v přírodě vás uvolní na fyzické, psychické i mentální úrovni.
  • Budete se cítit více propojeni s přírodou, což se může odrazit v tom, že budete více motivováni jíst zdravě.
  • Nadýcháte se čerstvého vzduchu, podpoříte svůj imunitní systém a budete přirozeně preventivně pečovat o své zdraví.

Zdroje

[1] B.-J. Milliron et al., “Nature Relatedness Is Positively Associated With Dietary Diversity and Fruit and Vegetable Intake in an Urban Population,” American Journal of Health Promotion, vol. 36, no. 6. SAGE Publications, pp. 1019–1024, Apr. 05, 2022. doi: 10.1177/08901171221086941.

[2] M. P. White et al., “Spending at least 120 minutes a week in nature is associated with good health and wellbeing,” Scientific Reports, vol. 9, no. 1. Springer Science and Business Media LLC, Jun. 13, 2019. doi: 10.1038/s41598-019-44097-3.

[3] 1000 hours outside (1000hoursoutside.com), https://www.1000hoursoutside.com/

[4] 7 Benefits of Spending Time in Nature (wellness.mcmaster.ca), https://wellness.mcmaster.ca/7-benefits-of-spending-time-in-nature/

[5] Q. Li, “Effect of forest bathing trips on human immune function,” Environmental Health and Preventive Medicine, vol. 15, no. 1. Springer Science and Business Media LLC, pp. 9–17, Mar. 25, 2009. doi: 10.1007/s12199-008-0068-3.

[6] J. Thompson Coon, K. Boddy, K. Stein, R. Whear, J. Barton, and M. H. Depledge, “Does Participating in Physical Activity in Outdoor Natural Environments Have a Greater Effect on Physical and Mental Wellbeing than Physical Activity Indoors? A Systematic Review,” Environmental Science & Technology, vol. 45, no. 5. American Chemical Society (ACS), pp. 1761–1772, Mar. 2011. doi: 10.1021/es102947t.

Mohlo by vás zajímat

No items found.