Testosteron je hormon, který hraje klíčovou roli v regulaci různých funkcí u mužů, jako je sexuální apetit, kostní hmota, svalová síla a hmotnost, distribuce tuku a tvorba červených krvinek a spermií.

Celkový testosteron

Souhrn

Testosteron patří k hlavním pohlavním hormonům a hraje klíčovou roli ve vývoji a různých funkcích těla, přičemž jeho množství je důležité především pro muže. Jedná se o nejvýznamnější hormon ze skupiny androgenů. Hlavním místem produkce testosteronu u mužů jsou varlata, kde je testosteron syntetizován a následně i skladován. Malé množství testosteronu je také syntetizováno v ženských vaječnících. Adrenální žlázy taktéž produkují androgeny, ačkoli odlišného druhu a v menším množství, ale s velmi podobnými funkcemi. Hladina testosteronu může výrazně kolísat v závislosti na věku, části dne a mnoha jiných faktorech.

Přehled

U mužů má testosteron několik klíčových funkcí. Před narozením určuje pohlaví embrya. Během puberty muže zajišťuje růst kostí, svalů, vlasů, penisu, varlat a způsobuje prohlubování hlasu. U dospělých jedinců reguluje sexuální touhu (libido), ovlivňuje hmotnost kostí, rozložení tuku, přispívá k hmotnosti a síle svalů a zajišťuje produkci spermatu spolu s dalšími hormony, jako je luteinizační hormon (LH) a folikuly stimulující hormon (FSH). 

U žen je testosteron důležitý pro růst kostí, svalů a zdraví všech orgánů.

Hypofýza v mozku kontroluje množství testosteronu, které tělo produkuje. Dělá to prostřednictvím jiných signálních hormonů, jako je gonadotropin uvolňující hormon (GnRH) nebo luteinizační hormon (LH).

Význam testosteronu přesahuje jeho fyziologické role. Slouží jako biomarker pro diagnostiku a monitorování různých stavů ovlivňujících endokrinní systém mužů a žen. U mužů mohou tyto stavy zahrnovat hypogonadismus (nedostatečnou produkci testosteronu), neplodnost, erektilní dysfunkci a rakovinu prostaty.[1,2] U žen lze testosteron využít k diagnostice a monitorování poruch, jako jsou rakovina vaječníků nebo syndrom polycystických vaječníků (PCOS). Abnormální hladiny testosteronu mohou také naznačovat problémy nejen v gonádách, ale také v hypofýze nebo nadledvinách.

Co byste měli vědět o tomto biomarkeru?

Vyšetřením hladiny testosteronu mohou lidé získat cenné poznatky o fungování a zdraví mužského a ženského reprodukčního systému.[1,3]

Každá laboratoř používá různé pomůcky a protokoly, proto se výsledky mohou lišit pokud jde o referenční rozmezí nebo používané jednotky měření. V krevních testech od Macromo používáme nmol/l (nanomoly na litr), ale na internetu můžete najít také hodnoty v ng/dl (nanogramy na decilitr).

Testosteron v těle existuje ve formě volného testosteronu a testosteronu vázaného na proteiny, jako je albumin a pohlavní hormony vázající globulin (SHBG). Celkový testosteron představuje obě tyto formy dohromady. Pouze 1 až 2% cirkulujícího testosteronu v těle se vyskytuje jako volný testosteron. Průměrně 80% testosteronu u mužů je vázáno na pohlavní hormony vázající globulin (SHBG), zatímco menší procenta jsou vázána na albumin a kortizol vázající globulin (CBG).

Normální hladiny se pohybují mezi 7 a 26 nmol/l u mužů a mezi 0,3 a 2,3 nmol/l u žen. Nízké hladiny testosteronu u mužů mohou způsobit symptomy, jako jsou snížená sexuální touha, erektilní dysfunkce, únava a deprese, zatímco vysoké hladiny mohou způsobit akné, výkyvy nálad a zvýšené riziko srdečních onemocnění.

Je důležité poznamenat, že hladiny testosteronu se mohou během dne měnit a mohou být ovlivněny faktory, jako jsou strava, stres a celková hormonální rovnováha.

Existují tři možné stavy vašeho výsledku krevního testu: nízké, průměrné a vysoké hladiny.

  • Celkové hladiny testosteronu jsou nižší než referenční rozmezí. U mužů to může ovlivnit libido, úrovně energie, náladu a fyzické zdraví. Může to vést k neplodnosti, snížení síly svalů, hustoty kostí a vypadávání vlasů. U žen mohou nízké hladiny vést k nepravidelnému menstruačnímu cyklu a vaginální suchosti.
  • Celkové hladiny testosteronu jsou v referenčním rozmezí, což je dobrá zpráva.
  • Celkové hladiny testosteronu jsou vyšší než obvykle. U mužů to může vést k tvorbě akné, agresivnímu chování a nadměrnému ochlupení těla. U žen mohou vysoké hladiny testosteronu vést k nadměrnému ochlupení, vypadávání vlasů, nepravidelnosti menstruačního cyklu, akné, prohloubení hlasu a ke zvýšení svalové hmoty.

Genetika

Ačkoli genetika může přispět k individuálním variacím v hladinách testosteronu, je důležité poznamenat, že interaguje s různými environmentálními faktory a se životosprávou daného člověka. Celkový zdravotní stav, životní styl, vnější faktory a stárnutí mohou také významně ovlivnit hladiny testosteronu.

Výzkum zaměřený na účinek testosteronu na lidská onemocnění konstatoval, že hladiny testosteronu u mužů a žen jsou částečně dědičné (~20%) a ovlivněné různými variantami genů.[4]

Bylo identifikováno několik genů, které mají významnou roli, včetně genu androgenního receptoru (AR), který ovlivňuje citlivost buněk na testosteron. Změny v tomto genu mohou změnit reakci na jinak normální hladiny testosteronu, což vede k podobné hormonální nerovnováze jako u nízkých/vysokých hladin testosteronu.[5]

Pohlavní hormony vázající globulin (SHBG), protein vázající se na testosteron a regulující jeho dostupnost, je také ovlivněn genetickými variantami. Změny v genu SHBG mohou ovlivnit hladiny a aktivitu tohoto proteinu a tím ovlivnit množství volného a aktivního testosteronu v těle.[6] 

Doporučení

Pokud jsou vaše výsledky testu mimo referenční rozmezí, je vhodné zvážit některé z následujících kroků:

  • Pokud jste tak ještě neučinili, poraďte se se svým lékařem. Může poskytnout rady na základě vašeho konkrétního stavu a příznaků.
  • Pravidelný pohyb, vyvážená strava a dostatečný spánek mohou pomoci regulovat hladiny testosteronu.
  • Omezování nadměrné konzumace alkoholu a udržování zdravé váhy může také přinést zlepšení.
  • Pravidelné monitorování a kontroly jsou zásadní pro udržení vašeho zdraví. 

Informace a testy poskytované na našich webových stránkách slouží pouze k vzdělávacím účelům a nejsou náhradou za odborné lékařské poradenství. Před rozhodnutím týkajícím se Vašeho zdravotního stavu se vždy poraďte se svým lékařem. Naše testy nejsou určeny k diagnostice nebo léčbě nemocí. Individuální výsledky se mohou lišit a měly by být konzultovány s Vaším praktickým lékařem či specialistou.

Zlepšete své zdraví

Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.

Chci lepší zdraví

Doporučení

Zdroje

[1] Testosteron Test. WebMD. Přístup červenec 7, 2023. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/testosterone-test

[2] Understanding How Testosterone Affects Men. National Institutes of Health (NIH). Publikováno 14. května 2015. Přístup červenec 7, 2023. https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/understanding-how-testosterone-affects-men

[3] Fiamegos A, Varkarakis J, Kontraros M, atd. Serum testosterone as a biomarker for second prostatic biopsy in men with negative first biopsy for prostate cancer and PSA > 4 ng/mL, or with PIN biopsy result. Int braz j urol. 2016;42(5):925-931. doi:10.1590/s1677-5538.ibju.2015.0167

[4] Greenhill C. Genetic analysis reveals role of testosterone levels in human disease. Nat Rev Endocrinol. 2020;16(4):195-195. doi:10.1038/s41574-020-0338-8

[5] Panizzon MS, Bree K, Hsieh TC, atd. Genetic Variation in the Androgen Receptor Modifies the Association Between Testosterone and Vitality in Middle-Aged Men. The Journal of Sexual Medicine. 2020;17(12):2351-2361. doi:10.1016/j.jsxm.2020.08.016 [6] Akkaliyev

Mohlo by vás zajímat