Transferrin je krevní bílkovina zodpovědná za přenášení železa po celém těle. Abnormální hladiny mohou naznačovat různé zdravotní problémy, zahrňující nedostatek nebo naopak přetížení železem. Pokud hladiny transferinu nejsou v normálním rozmezí, je nezbytné provést další testy, absolvovat zdravotní prohlídku a identifikovat příčinu.
Transferrin, důležitý glykoprotein vázající železo, hraje klíčovou roli v poněkud složitém procesu transportu železa po lidském těle. Mimo svou primární funkci ovlivňuje transferrin také různé fyziologické procesy a přispívá tak k celkovému zdraví.
Sledování hladin transferrinu je významné hlavně pro zjištění celkových hladin železa jednotlivce. Optimální hladiny tohto proteinu zajišťují efektivní transport železa. Předchází se tak stavům jako je anémie z nedostatku železa a podporuje se správná funkce imunitního systému. [1-3]
Pochopení optimálních hladin transferrinu v krvi je důležité pro správné posouzení stavu železa. Doporučené hladiny transferrinu jsou obvykle ve specifickém rozmezí s malými odchylkami mezi různými laboratořemi. Doporučené hodnoty pro transferrin obvykle kolísají od 1,80 do 4,00 g/l (gramy na litr). [4]
Existuje více možných variant výsledku vašeho krevního testu: [2]
Nízké hladiny
Naměřené hladiny transferrinu jsou nízké. To naznačuje možný nedostatek této bílkoviny vázající železo. Transferrin hraje klíčovou roli v transportu železa po celém těle a nízké hladiny tak mohou tento proces znemožnit. Je potřebné to konzultovat se specialistou.
Optimální hladiny
Hladiny vašeho transferrinu jsou v optimálním rozmezí. Role transferrinu při podporování efektivního transportu železa je nezbytná pro celkové zdraví. V případě dobrého výsledku je potřebné i nadále udržovat vyváženou stravu s obsahem železa.
Vysoké hladiny
Hladiny vašeho transferrinu jsou zvýšené. Je vhodná konzultace s lékařem, který následně provede důkladné vyšetření. Během této konzultace by jste měli poskytnout informace o svém jídelníčku a užívaných doplňcích, což jsou pro lékaře důležité informace.
Výzkumy potvrzují, že genetické faktory mají vliv na rozdílné hladiny transferinu u jednotlivců.
Byly identifikovány varianty v genu pro transferin (TF), které mohou ovlivňovat jeho hladiny v krvi. Například jedna studie zjistila, že různé fenotypy transferinu byly nalezeny v souvislosti se změnami hladin železa v séru, celkovou schopností vázat železo (TIBC) a saturací transferrinu.[5]
Další studie také ukázala, že genetické varianty TF byly spojeny se změnami v hladinách železa, včetně sérového železa, TIBC a saturace transferinu.[6]
Pokud nejsou vaše hladiny transferrinu v optimálním rozmezí, existuje několik doporučení:
Informace a testy poskytované na našich webových stránkách slouží pouze k vzdělávacím účelům a nejsou náhradou za odborné lékařské poradenství. Před rozhodnutím týkajícím se Vašeho zdravotním stavu se vždy poraďte se svým lékařem. Naše testy nejsou určeny k diagnostice nebo léčbě nemocí. Individuální výsledky se mohou lišit a měly by být konzultovány s Vaším praktickým lékařem či specialistou.
Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.
Chci lepší zdraví[1] Ogun AS, Adeyinka A. Biochemistry, Transferrin. [Updated 2022 Nov 16]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532928/
[2] Transferrin - Health Encyclopedia - University of Rochester Medical Center. https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=167&contentid=transferrin.
[3] Paruthi S MD. Transferrin saturation: reference range, interpretation, collection and panels. https://emedicine.medscape.com/article/2087960-overview?form=fpf#a4.
[4] Transferrin. https://dastacr.cz/dasta/hypertext/MCACL.htm
[5] Blanco-Rojo R, Baeza-Richer C, López-Parra AM, et al. Four variants in transferrin and HFE genes as potential markers of iron deficiency anaemia risk: an association study in menstruating women. Nutr Metab (Lond). 2011;8:69. Published 2011 Oct 6. doi:10.1186/1743-7075-8-69
[6] Kasvosve I, Delanghe JR, Gomo ZA, et al. Transferrin polymorphism influences iron status in blacks. Clin Chem. 2000;46(10):1535-1539.