Opalování má mnoho výhod. Může zlepšit náladu, opálit pokožku, zlepšit spánek a pomoci při tvorbě vitaminu D. V přílišné míře však může způsobit spáleniny, úpal, dehydratace či rakovinu kůže.

Zdravé opalování - Jak pečovat o svou pokožku?

Opalování může nejen dodat bronzový vzhled vaší pokožce, ale také prospět vašemu zdraví a pohodě. Pokud ho však nebudete provádět správně, může vést k poškození kůže a dokonce k rakovině.

 

Výhody opalování

Opalování vede k produkci vitaminu D v těle, což je důležitá látka, kterou potřebujeme pro několik funkcí v našem těle. Například nám pomáhá vstřebávat vápník, díky čemuž jsou naše kosti silnější, což může zabránit vzniku osteoporózy a artritidy ve vyšším věku. Vitamin D může zlepšovat náš imunitní systém a pomáhat nám v boji proti některým nemocem, jako jsou srdeční choroby, ochabnutí svalstva, chřipka a některá autoimunitní onemocnění a rakovina.

 

Opalování může pozitivně ovlivnit vaši duševní pohodu. Sluneční světlo vede k uvolňování serotoninu v mozku, který zlepšuje náladu, uvolňuje vás, a dokonce zmírňuje příznaky deprese. Sluneční světlo také pomáhá regulovat cirkadiánní rytmus. Když slunce zapadá, jste ospalí. Vystavení slunečnímu světlu může podpořit i lepší spánek.[1]

 

Je opalování škodlivé?

Sluneční světlo se lze rozlišit na viditelné a neviditelné. Na jednom konci spektra slunečního světla se nachází neviditelné ultrafialové (UV) světlo. Dělí se na světlo UVB, které zasahuje pouze povrchové vrstvy kůže, a UVA, které proniká hlouběji. Obě mohou způsobit poškození kožních buněk.

Nadměrné slunění vede ke spáleninám a dokonce k puchýřům. Má také vliv na stárnutí kůže, která je méně pružná, zhrublá, kožnatá, vrásčitá nebo ztenčená.

Kromě toho může UV záření způsobit určité poškození DNA v kožních buňkách. Naše tělo má obvykle způsoby, jak toto poškození opravit, ale s přibývajícím věkem může být tento proces nedostatečný, což vede k hromadění poškození DNA. Toto poškození pak může vést ke změnám uvnitř kožních buněk a způsobit jejich nekontrolovatelný růst. Tyto buňky mohou tvořit nádor, ať už nezhoubný, nebo zhoubný. Pokud je zhoubný, nazýváme ho rakovinou kůže, což je jedno z celosvětově nejčastějších nádorových onemocnění.[2]

Kůže není jediným orgánem, který může být poškozen sluncem. Dlouhodobé slunění může poškodit také oči a způsobit šedý zákal a makulární degeneraci, což je progresivní oční onemocnění, které může rozostřit centrální vidění.

Příliš dlouhý pobyt na slunci může navíc vést k úpalu. K tomu dochází, když vaše tělo nedokáže kontrolovat svou tělesnou teplotu, a může být dokonce životu nebezpečný. Vždy je důležité se hydratovat a nevystavovat se nadměrně přímému slunečnímu záření a intenzivnímu letnímu horku.

zdrave opalovani_pece o pokozku

Někteří lidé jsou geneticky náchylnější k vážným zdravotním následkům, jako je melanom, jeden z typů rakoviny kůže. Podle americké dermatologické asociace je přibližně 10 % případů melanomu způsobeno genovou mutací, která se dědí z generace na generaci. Kumulativní vystavení slunečnímu záření může způsobit různé typy rakoviny kůže. Epizody těžkého spálení před 18. rokem života mohou způsobit melanom v pozdějším věku. Je nezbytné předcházet spáleninám od slunce používáním kombinace opalovacích krémů, pokrývky hlavy a dostatečného času na odpočinek ve stínu.

 

Jak dlouho se můžete opalovat?

Každý den se můžete opalovat asi 15 minut bez opalovacího krému. Pro dostatečnou tvorbu vitaminu D stačí, když si 2-3krát týdně dopřejete 5-15 minut slunečního záření na ruce, obličej a další části těla.

 

Doba expozice se liší v závislosti na místě, kde žijete, kvalitě ovzduší a typu vaší pleti. Lidé v zemích blíže tropickým oblastem v blízkosti rovníku jsou UV záření vystaveni podstatně více než lidé v mírných nebo chladnějších oblastech. Špatná kvalita ovzduší může některé UV paprsky blokovat, ale ztenčující se ozonová vrstva umožňuje, aby do zemské atmosféry pronikalo více UV záření. Významnou roli hraje také fototyp kůže. Existuje šest fototypů, od velmi světlé pleti až po tmavě hnědou. Lidé se světlou pletí mají tendenci se rychleji spálit a jsou náchylnější ke vzniku rakoviny kůže. Pokud chcete trávit více času na slunci, měli byste používat ochranu v podobě opalovacího krému.

 

Může opalování ublížit nenarozenému dítěti?

Opalování představuje pro těhotné ženy stejné riziko jako spálení a rakovina kůže. V těhotenství dochází snáze k dehydrataci, proto byste měla pít hodně vody, pokud trávíte hodně času na slunci. Nadměrné horko může poškodit nenarozené dítě, proto je důležité dodržovat časté přestávky ve stínu. Ačkoli je vitamin D v těhotenství nezbytný, ženám se doporučuje užívat spíše vitamínové doplňky, než trávit příliš mnoho času na slunci.

 

Mohou se děti opalovat?

Děti jsou mnohem citlivější na sluneční záření. Přes 80 % celoživotní expozice slunečnímu záření se odehraje před 18. rokem života. Pokud se dítě spálí na slunci a vzniknou mu puchýře, dramaticky to zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže v pozdějším věku.

Děti mladší šesti měsíců by se neměly zcela vystavovat slunci. Pokud jsou venku, měly by nosit oblečení, aby se omezilo jejich vystavení slunci. Před použitím opalovacího krému pro miminka byste se měli poradit s pediatrem, protože jejich pokožka je citlivější.

Děti starší šesti měsíců by měly vždy používat opalovací krém, když si hrají venku. Důležitou ochranou před úpalem je také nošení pokrývky hlavy.

opalovani_deti_zdravi

 

Doporučení a opatření při opalování 

Existují způsoby, jak zajistit bezpečné opalování. Měli byste se řídit těmito radami, abyste se vyhnuli se rizikům a získali z opalování pouze výhody.[3,4]

  • Používejte opalovací krém s ochranným faktorem SPF30, který chrání vaši pokožku před spálením a škodlivým účinkem UV záření a zabraňuje vzniku rakoviny. (SPF - ochranný sluneční faktor, SPF30 znamená, že se spálíte třicetkrát déle, než kdybyste se nenamazali žádným opalovacím krémem.)

 

Nezapomeňte se namazat opalovacím krémem na celé tělo, včetně hlavy, pokud není chráněna před sluncem pokrývkou hlavy. Na pokrytí celého těla stačí přibližně jedna malá sklenička opalovacího krému. Nezapomeňte jej znovu nanášet každé 2-3 hodiny a kdykoli po pobytu ve vodě, například při plavání nebo koupání.

 

Měli byste si vybrat opalovací krémy obsahující následující látky, které chrání pokožku před UVB i UVA zářením. Mnohdy jsou uvedeny na balení opalovacího krému pouze v angličtině:

  • Benzophenones (oxybenzone)
  • Cinnamates (octylmethyl cinnamate and cinoxate)
  • Sulisobenzones, salicylates, titanium oxide, zinc oxide, and avobenzone. 

zdrave opalovani_opalovaci krem_pece o pokozku

Dále se řiďte těmito radami, abyste maximálně předešli zdravotním komplikacím při opalování.

  • Používejte ochranu v podobě vhodného oblečení. Klobouk může chránit pokožku hlavy a zabránit úpalu. V současné době jsou k dispozici některé speciální oděvy s UPF (UV ochranným faktorem). Nebojte se však nosit oblečení ze svého šatníku. Oblečení z nebělené bavlny, hustých polyesterů a tenkého saténového hedvábí může UV záření pohlcovat nebo odrážet. Tím zabraňují pronikání UV záření k vašemu tělu. V případě, že nosíte nějaké ochranné oblečení, opalovací krém není potřeba.
  • Používejte sluneční brýle, abyste zabránili poškození očí. Vyberte si sluneční brýle s ochranou proti UV záření nejméně 400.
  • Přestávky ve stínu a udržování hydratace mohou zabránit teplotnímu šoku a dehydrataci.
  • Jezte rajčata, která obsahují velké množství lykopenu, který pomáhá předcházet zarudnutí pokožky UV zářením. [5]
  • Pokud se spálíte, ochlaďte pokožku, naneste hydratační krém a udržujte ji dále hydratovanou.

 

Alternativy opalování

Jak již bylo zmíněno, opalování sice má mnoho zdravotních benefitů například tím, že podporuje tvorbu vitaminu D v těle. Pokud se však neradi vystavujete slunci, ale přesto chcete dosáhnout opáleného vzhledu, existuje pro vás několik alternativ.

  • Opalování bez slunce: nepoužívejte solária! Jsou pro vaši pokožku nebezpečná a obvykle nepoužívají žádné UVB světlo, takže nezpůsobují tvorbu vitaminu D. Nejlepší volbou pro opalování bez slunce jsou mléka, spreje nebo krémy. Obsahují účinnou látku dihydroxyaceton (DHA), která bezpečně pokrývá odumřelé kožní buňky pigmentem. Odstín zmizí, když se buňky samovolně časem smyjí při běžné hygieně.
  • Na celém světě trpí nedostatkem vitaminu D přibližně 1 milion lidí, ale sluneční záření není jeho jediným zdrojem. Můžete jíst potraviny bohaté na vitamin D, jako jsou tučné ryby, červené maso, játra, vaječné žloutky a některé potraviny, do kterých je tento vitamin uměle přidáván. Je také k dispozici jako doplněk stravy ve formě tablet nebo tekutých kapek.

 

Shrnutí na závěr

Opalování má mnoho výhod. Může zlepšit náladu, opálit pokožku, zlepšit spánek a pomoci při tvorbě vitaminu D. Měli byste si však být vědomi jeho škodlivých důsledků. Těmi jsou spáleniny, úpal, dehydratace a rakovina kůže.

Abyste předešli zdravotním komplikacím, měli byste omezit pobyt na slunci na 15 minut denně bez odpovídající ochrany. V případě, že chcete na slunci trávit více času, doporučujeme používat opalovací krém s ochranným faktorem SPF30 a vyšším. Nezapomeňte také na sluneční brýle a klobouk.

Doporučení

  • Každý den se můžete opalovat asi 15 minut bez opalovacího krému. Pro dostatečnou tvorbu vitaminu D stačí, když si 2-3krát týdně dopřejete 5-15 minut slunečního záření na ruce, obličej a další části těla.
  • Pro bezpečné opalování se namažte opalovacím krémem po celém těle včetně hlavy.
  • Používejte ochranu v podobě vhodného oblečení, pokrývky hlavy a slunečních brýlích. Pokud se spálíte, ochlaďte pokožku, naneste hydratační krém a udržujte ji dále hydratovanou.

Zlepšete své zdraví

Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.

Chci lepší zdraví

Doporučení

  • Každý den se můžete opalovat asi 15 minut bez opalovacího krému. Pro dostatečnou tvorbu vitaminu D stačí, když si 2-3krát týdně dopřejete 5-15 minut slunečního záření na ruce, obličej a další části těla.
  • Pro bezpečné opalování se namažte opalovacím krémem po celém těle včetně hlavy.
  • Používejte ochranu v podobě vhodného oblečení, pokrývky hlavy a slunečních brýlích. Pokud se spálíte, ochlaďte pokožku, naneste hydratační krém a udržujte ji dále hydratovanou.

Zdroje

[1] Benefits of moderate sun exposure (health.harvard.edu), health.harvard.edu/family-health-guide/benefits-of-moderate-sun-exposure

[2] Skin cancer facts & statistics (skincancer.org), skincancer.org/skin-cancer-information/skin-cancer-facts

[3] Prevention guidelines. Skin Cancer Foundation (skincancer.org), http://www.skincancer.org/prevention/sun-protection/prevention-guidelines. 

[4] Skin care. American Osteopathic College of Dermatology (aocd.org), http://www.aocd.org/?page=SkinCare. 

[5] Stahl W, Heinrich U, Wiseman S, Eichler O, Sies H, Tronnier H. Dietary tomato paste protects against ultraviolet light-induced erythema in humans. J Nutr. 2001;131(5):1449-1451. doi:10.1093/jn/131.5.1449

Mohlo by vás zajímat

No items found.