Dilatační kardiomyopatie (DCM) je onemocnění srdečního svalu (myokardu). Patří do skupiny nemocí srdce, které jsou definovány strukturálními a funkčními abnormalitami srdečních komor.
DCM obvykle začíná v levé srdeční komoře. Komora se s progresí onemocnění víc a víc roztahuje a její stěny se ztenčují až do té míry, že srdce již nedokáže tak účinně pumpovat krev. U některých lidí může být DCM přítomna zcela bez příznaků, ale vzhledem ke své rozmanitosti může představovat i život ohrožující stav. Dilatační kardiomyopatie je častou příčinou srdečního selhání, nepravidelného srdečního rytmu (arytmie), krevních sraženin a náhlé smrti.[2]
Dilatační kardiomyopatie vyniká mezi ostatními kardiomyopatiemi rozsáhlým seznamem příčin, které za ní stojí. Mezi běžné příčiny patří infekce a genové mutace, ale existují také DCM spojené s alkoholem, dlouhodobou tachykardií nebo mnoha dalšími onemocněními, jako jsou autoimunitní onemocnění, ischemická choroba srdeční, infarkt, vysoký krevní tlak, diabetes, hemochromatóza, konečné stadium onemocnění ledvin, sarkoidóza, nervosvalová onemocnění atd.[4,5]
Podívejte se na nejčastější příčiny v následující tabulce:
Roční incidence DCM se odhaduje na 5 až 8 případů na 100 000 obyvatel, přičemž prevalence je 36 případů na 100 000 obyvatel (pro lepší představu, odhadovaná prevalence v USA je přibližně 1:2500). Tyto údaje však mohou výskyt onemocnění podhodnocovat, protože mnoho pacientů zůstává nediagnostikováno z důvodu neúplného vyjádření nemoci.
Člověk je náchylnější k rozvoji dilatační kardiomyopatie v přítomnosti některých rizikových faktorů:
Dosavadní genetické studie familiární dilatační kardiomyopatie (FDC) ukázaly, že do patogeneze DCM je zapojeno více než 60 genů. Většina se dědí autozomálně dominantním způsobem, ale byla zaznamenána i autozomálně recesivní, X-vázaná a mitochondriální dědičnost. Přestože bylo doposud identifikováno mnoho genů, odhaduje se, že představují pouze asi polovinu genetických příčin FDC. Z dosud popsaných mutací se nejčastěji vyskytují mutace v genech kódujících strukturální proteiny buňky (např. titin, dystrofin, emerin, sarkomerové proteiny, cytoskelet atd).
Podle dosavadních údajů není dilatační kardiomyopatie závislá na věku, nejčastěji se však projevuje mezi 30. a 40. rokem života.[7]
S postupujícím onemocněním a snižující se schopností srdce pumpovat krev se může objevit několik specifických příznaků:[7]
Pokud je postižena i pravá komora, u pacientů se často objevují známky překrvení žilního systému:
Kromě již uvedených příznaků jsou někdy popisovány i další, jako je bušení srdce, bolest na hrudi, presynkopa a synkopa.
Pokud se tento stav neléčí, může vést k dalším zdravotním problémům. Mezi tyto komplikace patří:
Diagnostika dilatační kardiomyopatie a hledání její příčiny je obtížné, ale zároveň nezbytné, protože velká část z široké škály příčin je částečně nebo zcela reverzibilní. Lze přitom použít řadu testů a specifických metod:
Pokud je objevena příčina DCM, je léčba zaměřená na ni. Za normálních okolností může léčba pomoci zmírnit nebo odstranit příznaky, zlepšit krevní oběh a zabránit dalšímu poškození srdce. V některých případech lze dokonce dosáhnout zpětné remodelace srdeční komory.
Obecně se nejčastěji (ale ne vždy) používají následující metody:[2]
Studie naznačují, že dilatační kardiomyopatie je způsobena genetickými mutacemi až u jedné třetiny pacientů. Přestože preventivní opatření nemusí v těchto případech onemocnění zcela zabránit, zdravé životní návyky mohou pomoci předejít komplikacím onemocnění.[2]
Pacientům s DCM nebo s vysokým rizikem jejího vzniku se doporučuje:[2]
Prognóza pacientů se v posledních desetiletích výrazně zlepšila díky rozvoji přístupů v léčbě srdečního selhání. Nicméně předchozí studie ukázaly, že po 60. roce věku je DCM druhou nejčastější příčinou transplantace srdce hned po ischemické chorobě srdeční (DCM představuje příčinu 39% všech transplantací srdce)
Zdá se, že prognóza pacientů závisí na mnoha faktorech, jako jsou:
I přes velký pokrok v léčbě zůstává srdeční selhání hlavní příčinou úmrtí pacientů s dilatační kardiomyopatií.[9]
Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.
Chci lepší zdraví