Jak už název napovídá, do této skupiny patří lidé pocházející z jižní Evropy, obvykle ti, kteří mají svůj původ (částečně nebo zcela) v Itálii, Španělsku, Portugalsku nebo Řecku. Skupina může zahrnovat i širší geografické území, například obyvatele středomořských ostrovů, Kypřany a Malťany.
Jihoevropané jsou považováni za nejmenší ze všech Evropanů (zejména Portugalci a Jihoitalové). Obvykle mají tmavší odstín pleti a také tmavší barvu vlasů a očí [1]. Mnoho Středomořských Evropanů má také širší nosní můstek s převislou špičkou. Z kulturního hlediska mají Jihoevropané tendenci udržovat užší rodinné vazby, které trvají i v dospělosti, a přiklánějí se k tradicím.
Skupina severovýchodní Evropy obvykle označuje obyvatele Finska a Pobaltí nebo všechny, kteří pocházejí z jedné nebo více zemí tohoto regionu.
Tato skupina se často vyznačuje popelavě světlými vlasy, malýma modrýma očima a malým kulatým nosem, jehož většina hmoty se soustřeďuje kolem nosních dírek, nikoliv u nosního můstku [2]. Severovýchodní Evropané jsou také známí tím, že jsou vyšší než jejich jižní protějšky. Z kulturního hlediska je tato skupina proslulá přímostí a zdvořilostí zároveň a často se řadí mezi nejvzdělanější a nejodolnější obyvatele Evropy.
Západní a severní Evropané zahrnují velké množství populací, například skandinávské (dánské, norské, švédské, islandské), britské a irské, francouzské, belgické, nizozemské a německé. Proto můžete být považováni za Severoevropana nebo Západoevropana, pokud máte předky v některé ze zemí této zeměpisné oblasti.
Přestože lidé z této oblasti mají některé společné fyzické rysy, například jsou poměrně vysocí, existují mezi Západoevropany a Severoevropany některé významné rozdíly. Skandinávci jsou známí svým "světlým vzhledem", bledou pletí a světlými vlasy, úzkým, rovným nosem a špičatou bradou. Naproti tomu většina Němců má hranaté tvary obličeje s výraznými čelistmi [3]. Francouzi zase mají ve srovnání s ostatními západoevropskými sousedy spíše oříškové oči a nižší postavu [4].
Z kulturního hlediska má každá ze západoevropských a severoevropských zemí svůj vlastní soubor odlišných rysů, ale společně jsou známé tím, že si váží kulturní rozmanitosti, mají tendenci být otevřené a jsou ve srovnání se svými jižními protějšky více individualistické [5].
Východoevropané jsou velkou skupinou, kterou tvoří lidé převážně slovanského nebo balkánského původu. Složitá historie tohoto regionu však přispěla k vyššímu počtu lidí se smíšenými předky.
Většina Východoevropanů má poměrně podobné rysy obličeje, jako jsou vysoké lícní kosti, hluboké mandlové oči a kulaté obličeje. Důležitou roli při určování některých tělesných rysů hraje geografie: zatímco lidé slovanského původu sdílejí společné rysy spíše se severními populacemi (například světlou pleť a světlé vlasy), balkánské obyvatelstvo, které se nachází v jihovýchodní Evropě, má spíše tmavší rysy a olivovou pleť a podobá se spíše svým jihoevropským sousedům.
Východoevropské populace jsou rozmanité i v kulturním smyslu; lze je však běžně označit za středně až vysoce individualistické, cílevědomé, a přesto tradiční [6].
Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.
Chci lepší zdraví[1] https://allthedifferences.com/the-differences-in-facial-features-of-caucasians/
[2] https://helpfulprofessor.com/finnish-people-physical-characteristics/
[3] https://steeljawlinegum.com/blogs/face/european-facial-features
[4] https://helpfulprofessor.com/french-people-physical-characteristics/
[5] Maxwell R. Cultural Diversity and Its Limits in Western Europe. Current History. 2016;115(779):95-101. doi:10.1525/curh.2016.115.779.95
[6] Bakacsi G, Sándor T, András K, Viktor I. Eastern European cluster: tradition and transition. Journal of World Business. 2002;37(1):69-80. doi:10.1016/s1090-9516(01)00075-x