Polygenní dědičnost
Významné geny: SMARCB1
V souvislosti s HCM byl gen SMARCB1 označen za přispívající faktor.
Hypertrofická kardiomyopatie (HCM) je onemocnění srdečního svalu (myokardu). Je charakterizována ztluštěním (hypertrofií) myokardu bez přítomnosti dilatace levé komory nebo jiných patologických stavů, které by hypertrofii myokardu vysvětlovaly (např. arteriální hypertenze, stenóza aortální chlopně nebo ischemická choroba srdeční). (3) Nejčastěji je způsobena abnormálními geny, které způsobují ztluštění a ztuhnutí stěn srdeční komory. To vede ke snížení objemu krve, která naplňuje uvolněnou srdeční komoru a je vypuzována do oběhu při každém úderu srdce.
Jedná se o jeden z nejčastějších typů kardiomyopatie s četností 1:500 a také o jednu z nejčastějších příčin náhlého úmrtí u mladých jedinců a sportovců. (3)
Obr. 1: Hypertrofická kardiomyopatie | Mayo Clinic
Existují dva typy hypertrofické kardiomyopatie:
Časem se může vyvinout několik abnormalit a komplikací hypertrofického srdce
Prevalence hypertrofické kardiomyopatie se odhaduje nejméně na 1:500 dospělé populace. (4) Ačkoli v této oblasti neexistují žádné relevantní údaje, na základě předpokládané prevalence je velmi pravděpodobné, že mnoho pacientů s HCM zůstává během života nediagnostikováno. (8)
Hypertrofická kardiomyopatie je nejčastější dědičné srdeční onemocnění a postihuje muže i ženy všech věkových kategorií a etnických skupin. Přestože většina pacientů s HCM nemá žádné příznaky, je důležité si uvědomit, že HCM je spojena také s nebezpečnými komplikacemi, jako je fibrilace komor a náhlá srdeční smrt.
Nejčastěji jsou pacienti s HCM stratifikováni a léčeni podle rizika náhlé srdeční smrti. Toto riziko je ovlivněno různými rizikovými faktory:
Hypertrofická kardiomyopatie je klinicky různorodé onemocnění způsobené různými genovými mutacemi, které jsou spojeny s hypertrofií levé (a někdy i pravé) komory. Až u 60-70 % dospívajících a dospělých s HCM je onemocnění způsobeno mutacemi v genech pro srdeční sarkomerové proteiny, které kódují části kontraktilního systému, a přenáší se jako autozomálně dominantní znak s variabilní penetrancí (někteří jedinci, kteří jsou nositeli patogenní varianty, exprimují související znak, zatímco jiní nikoli). (1, 4, 5) Mutace v těchto genech lze nalézt přibližně u 60 % pacientů, přičemž mutace v genech MYBPC3 a MYH7 tvoří většinu případů. (8) Do dnešního dne bylo nicméně identifikováno několik stovek mutací na více než 27 genech. (11)
U kojenců a dětí je HCM velmi často spojena se specifickými syndromy (např. Noonanův syndrom, LEOPARDŮV syndrom) a metabolickými onemocněními (např. onemocnění s patologickým ukládáním glykogenu atd.). (8)
Pro HCM je charakteristická hypertrofie levé komory různé morfologie. HCM je spojena s různým klinickým průběhem a hemodynamickými abnormalitami. Ačkoli mnoho pacientů s HCM je asymptomatických, u jiných se může vyvinout jeden nebo více z následujících příznaků: (6)
V závislosti na závažnosti onemocnění se u pacientů mohou objevit také následující komplikace:
Známé jsou také případy HCM u mladých sportovců, kteří byli celý život asymptomatičtí a zemřeli na náhlou srdeční smrt, avšak incidence je malá (roční výskyt je < 1 %). Tyto incidenty jsou způsobeny především komorovými arytmiemi (především fibrilací komor) a lze jim předcházet včasnou správnou diagnózou a účinnou léčbou pomocí implantabilního kardioverter-defibrilátoru (ICD). (8)
V diagnostice HCM se používá řada testů. Vždy je velmi důležité vyloučit jiná onemocnění, která by mohla vyvolat podobné příznaky. Nejčastěji používanými testy jsou:
Cílem léčby je zmírnit příznaky a zabránit náhlé srdeční smrti u vysoce rizikových pacientů. Konkrétní léčba závisí na závažnosti stavu pacienta.
Vzhledem k tomu, že se jedná o dědičné onemocnění, nelze hypertrofické kardiomyopatii zcela předcházet. Včasná diagnóza je však zásadní pro prevenci závažných komplikací a usnadnění léčby. Je důležité si uvědomit, že u většiny lidí s HCM se nevyvíjejí žádné příznaky a tito lidé nevyžadují žádnou léčbu. Pro snížení rizika vzniku srdečních komplikací se pacientům s HCM doporučuje:
Vzhledem k relativně vysoké prevalenci onemocnění a nízkému celkovému výskytu komplikací je prognóza pacientů s HCM obecně dobrá. Odhaduje se, že nejméně dvě třetiny pacientů s HCM mají normální délku života.
Přehled úmrtnosti na HCM publikovaný v roce 2017 popisuje 0,7%/rok úmrtnost související s HCM a 1,1%/rok úmrtnost z příčin nesouvisejících s HCM. (9)
Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.
Chci lepší zdraví