Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je závažné onemocnění centrální části oční sítnice, tzv. žluté skvrny. Existují dva typy: suchá (atrofická nebo neexsudativní) a vlhká (neovaskulární a exsudativní). Suchý typ je častější (80%) a je pro něj charakteristický pomalejší průběh, zatímco vlhký typ je agresivnější a může vést ke ztrátě zraku během několika dnů až týdnů. Mezi příznaky (u obou typů) patří rozmazané vidění, neschopnost rozpoznat obličeje, slepé skvrny, potíže se čtením, zkreslené linie atd.
Věkem podmíněná makulární degenerace postihuje až 170 milionů lidí na celém světě a představuje hlavní příčinu slepoty dospělých ve vyspělých zemích. [1] Rizikovými faktory pro vznik VPMD jsou genetická predispozice, rasa, etnický původ, věk, výskyt VPMD v rodině, kouření, konzumace alkoholu, nezdravá strava, chronická onemocnění, operace šedého zákalu a některé léky. Diagnóza se stanovuje na základě anamnézy a různých vyšetřovacích metod (test zrakové ostrosti, vyšetření sítnice atd.). Léčba spočívá v odvykání kouření, regulaci krevního tlaku a doplňování vitamínů a zinku. K léčbě vlhkého typu VPMD můžeme navíc použít inhibitory VEGF.
Vzniku a progresi VPMD můžete zabránit některými úpravami životního stylu (zanechání kouření, zdravá strava a fyzická aktivita).
Celosvětová prevalence VPMD se odhaduje na 170 milionů. [1] Věkem podmíněná makulární degenerace je hlavní příčinou slepoty dospělých ve vyspělých zemích. Výskyt se liší mezi rasovými a etnickými skupinami (častější je u bělochů než u černochů, střední výskyt je u Hispánců a Číňanů). Zvyšuje se také s věkem (po 50. roce života) a je výraznější po 65. roce života. U osob s rodinnou anamnézou VPMD je typický časný nástup a závažnější průběh onemocnění. Dalšími rizikovými faktory pro vznik VPMD jsou kouření, konzumace alkoholu, nezdravá strava, chronická onemocnění (mozková mrtvice, ischemická choroba srdeční, hypertenze, AIDS, myeloproliferativní onemocnění), operace šedého zákalu a některé léky (aspirin, nitroglycerin, beta-blokátory).
Bylo identifikováno více než 30 genů, které jsou spojeny se zvýšeným rizikem vzniku VPMD. Jedním z nich je gen CHF (komplementový faktor H), u něhož bylo zjištěno několik variant, které jsou spojeny s VPMD.
Existují 2 typy věkem podmíněné makulární degenerace: suchá (atrofická nebo neexsudativní) a vlhká (neovaskulární a exsudativní).
U menšiny pacientů může suchá forma přejít ve vlhkou.
Diagnóza se opírá o anamnézu a různé vyšetřovací metody. Lékař může provést test zrakové ostrosti, aby změřil schopnost vidění na různé vzdálenosti. Farmakologicky lze docílit rozšíření zornic tak, aby bylo možné vyšetřit sítnici zblízka. Mezi další testy, které lze provést, patří fluorescenční angiografie, optická koherentní tomografie (OCT) a autofluorescence fundu.
Pacienti by si měli každý den subjektivně otestovat obě oči a okamžitě nahlásit svému lékaři zkreslení čar nebo skotomy.
Léčba se liší v závislosti na typu VPMD. U suchého typu se doporučuje přestat kouřit, kontrolovat krevní tlak a doplňovat antioxidační vitaminy (A, C, E) a zinek. Ty se používají i při léčbě vlhkého typu. Kromě toho lze vlhký typ VPMD léčit intravitreálními injekcemi inhibitorů VEGF (vaskulárního endoteliálního růstového faktoru), například ranibizumabu.
Zdravé životní návyky mohou být užitečné při prevenci VPMD. Mezi ně patří zanechání kouření, fyzická aktivita a zdravá strava. Strava by měla zahrnovat ovoce, zelenou listovou zeleninu, ryby a ořechy. Měly by se užívat také doplňky stravy a vitamíny (B, E, C, A).
Výrazná ztráta zraku má velký dopad na funkční stav a kvalitu života člověka. Omezuje schopnost bezpečně řídit auto a je spojena se zvýšeným výskytem pádů a zlomenin kyčlí. Také má za následek invaliditu a klinickou depresi u více než třetiny pacientů, ale včasnou a vhodnou léčbou lze většině nepříznivých důsledků zabránit.
Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.
Chci lepší zdraví