Polygenní dědičnost
Významné geny: WNT2B,LSP1,CACNA1D
Gen WNT2B hraje roli v různých vývojových a buněčných procesech a odchylky v tomto genu jsou spojeny s hypertenzí.
Gen LSP1 se podílí na regulaci imunitního systému a zánětu. Některé studie naznačují možnou souvislost mezi tímto genem a hypertenzí.
Gen CACNA1D kóduje podjednotku vápníkového kanálu, který se podílí na regulaci funkce cév a krevního tlaku.
Arteriální hypertenze, často označovaná jen jako hypertenze nebo zvýšený krevní tlak, je poměrně běžný stav, při němž je zvýšený tlak v cévním systému, který přivádí krev ze srdce do všech částí těla.
Při každé srdeční kontrakci pumpuje srdce krev do cév. Krevní tlak odpovídá tlaku, kterým působí krev po vypuzení ze srdce na stěny cév (tepen).
Tlak v cévách a v jednotlivých srdečních oddílech závisí na třech faktorech:
Čím vyšší je krevní tlak, tím silnější musí být kontrakce srdce, aby krev v cévách stále kolovala a nezastavila se.[2]
Krevní tlak (TK) se měří v milimetrech rtuti (mm Hg) a uvádí se pomocí 2 hodnot. Jako optimální se uvádí tlak 120 na 80 mm rtuťového sloupce. První hodnota odpovídá systolickému tlaku (tlak, který vzniká při srdečním stahu) a je to nejvyšší tlak, který je srdce schopno vytvořit. Druhá hodnota představuje diastolický tlak, což je tlak v tepnách, když srdce odpočívá mezi jednotlivými údery a plní se krví.
Je důležité si uvědomit, že krevní tlak se mění s věkem, což je způsobeno změnou elasticity arteriální stěny. Elasticita arterií se s věkem snižuje a cévy tak postupně ztrácí schopnost absorbovat sílu tlakové vlny během systoly (srdeční kontrakce), což se projeví zvýšením systolického krevního tlaku.
Existují dva typy vysokého krevního tlaku:
Přestože se vysoký krevní tlak nejčastěji vyskytuje u dospělých, je jím ohroženo i narůstající množství dětí. Vysoký tlak u dětí může být zapříčiněn onemocněním ledvin nebo srdce, ale u stále většího počtu z nich ke zvýšení krevního tlaku přispívají špatné životní návyky - například nezdravá strava, nedostatek pohybu a konzumace alkoholu v mladém věku.[1]
Podle WHO je hypertenze celosvětově hlavní příčinou předčasných úmrtí, přičemž tímto onemocněním trpí přibližně každý čtvrtý muž a každá pátá žena (tedy více než miliarda lidí), a to zejména v zemích s nízkými a středními příjmy, kde se vyskytují přibližně dvě třetiny všech případů. Je to pravděpodobně způsobeno nárůstem rizikových faktorů v těchto populacích v posledních desetiletích.[2]
Člověk je náchylnější k rozvoji hypertenze v přítomnosti různých rizikových faktorů:
Ve většině studií je pozitivní rodinná anamnéza častým znakem u pacientů s hypertenzí, přičemž dědičnost hypertenze se odhaduje na 35 až 50 %. Hypertenze je však vysoce heterogenní onemocnění s multifaktoriálním souborem příčin. Během studií lidského genomu bylo identifikováno více než 120 lokusů (míst na chromozomu, kde se nachází určitý gen), které jsou spojeny s regulací krevního tlaku, ale dohromady vysvětlují pouze asi 3,5 % variability tohoto znaku.[4]
Podle nejnovějších studií se na regulaci krevního tlaku podílejí dva zcela odlišné typy genetických faktorů:
Příznaky zůstávají většinou dlouho nepovšimnuty, a mnoho lidí si proto neuvědomuje, že se jedná o skutečný problém.
Mezi nejčastější příznaky patří:
Pokud se hypertenze neléčí, může vést k angině pectoris, srdečním infarktům, aneurysmatům cév, srdečnímu selhání a závažným arytmiím, které mohou způsobit i náhlou srdeční smrt. Hypertenze může také způsobit mrtvici (poškozením tepen, které přivádějí kyslík do mozku), poškození ledvin (často vedoucí k chronickému selhání ledvin), poškození očních cév (způsobující ztrátu zraku), potíže s pamětí a vaskulární demenci.[2]
Většinou se doporučuje diagnostikovat hypertenzi, pokud je systolický krevní tlak v ordinaci ≥ 140 mm Hg a/nebo diastolický krevní tlak ≥ 90 mm Hg po opakovaném vyšetření. Pokud je to možné, neměla by být diagnóza stanovena při jedné návštěvě ordinace, protože krevní tlak se během dne běžně mění a může se během návštěvy lékaře zvýšit (to se označuje jako syndrom bílého pláště). K potvrzení diagnózy hypertenze jsou obvykle nutné 2-3 návštěvy v intervalu 1-4 týdnů (v závislosti na výši krevního tlaku). Diagnóza může být stanovena během jediné návštěvy, pokud je tlak ≥180/110 mm Hg a jsou přítomny známky kardiovaskulárního onemocnění.[4]
Pacient může být také požádán, aby si doma zaznamenával krevní tlak, a to za účelem získání dalších informací a potvrzení diagnózy. K tomu lze použít i Holterův přístroj. Holterův monitor nosí pacient většinou 24 hodin. Během toho přístroj zaznamenává změny krevního tlaku v běžném prostředí a při činnostech pacienta mimo ordinaci lékaře.
Kromě potvrzení diagnózy umožňuje domácí monitorování lékaři také zkontrolovat, zda léčba krevního tlaku funguje, nebo naopak diagnostikovat zhoršení stavu.[1,2]
Změna životního stylu může pomoci kontrolovat a zvládat vysoký krevní tlak, někdy však tyto úpravy nejsou dostatečně účinné a je třeba přistoupit k farmakoterapii. Typ předepsaných léků závisí na naměřených hodnotách a celkovém zdravotním stavu pacienta. Velmi často se kombinují dva nebo více typů léků, protože fungují lépe než jeden.[1]
Nejlepším způsobem prevence hypertenze a souvisejících onemocnění srdce, mozku, ledvin a dalších orgánů je snížení modifikovatelných rizikových faktorů, a tedy:
Prognóza závisí na výši krevního tlaku (zejména systolického), přítomnosti dalších rizikových faktorů (kouření, zvýšená hladina krevních lipidů, cukrovka, obezita), poškození orgánů a přítomnosti přidružených onemocnění.
Studie prokázaly, že snížení systolického krevního tlaku o 10 mmHg nebo diastolického krevního tlaku o 5 mmHg vede ke snížení závažných kardiovaskulárních příhod přibližně o 20% a úmrtnosti ze všech příčin přibližně o 10-15%.
Při určování celkového kardiovaskulárního rizika se doporučuje používat nomogramy SCORE k předpovědi pravděpodobnosti kardiovaskulárního úmrtí v následujících 10 letech.
Získejte návod na zdravější a delší život. Díky Macromo testům odhalíte svá zdravotní rizika a co dělat pro jejich prevenci.
Chci lepší zdraví